Az egészség megőrzésében a jó alvás legalább olyan fontos, mint a táplálkozás és a mozgás. Ma már a tudósok is ezt a hármast tartják a hosszú élet titkának. De mennyi alvásra van szükségünk a korunk szerint? Most, hogy lassan mindenki a négy fal közé szorul, ez még fontosabb kérdés.
Azok a 40–45 évesek, akik rosszul alszanak, tíz évvel kevesebbet élnek másoknál. Márpedig egy hazai kutatás szerint a magyarok nagyon nem alszanak jól. Idén a Szinapszis és a Magyar Alvás Szövetség egy közös kutatás keretében felmérte a hazai alvási szokásokat. Eszerint a lakosság 46 százaléka rossz alvó. A képet még inkább rontja, hogy a megkérdezettek mindössze négy százaléka állítja, hogy évek óta nyugodtan, zavartalanul telik az éjszakája. Pedig a minőségi és mennyiségi alvás nagyon fontos minden korosztály számára.
– A kor előrehaladtával egyre kevesebb alvásra van szükségünk. Míg a csecsemőknek 12–18 óra alvás kell, addig a hatvan év felettieknek már elegendő 6–8 óra is, de ez persze egyénenként változhat – magyarázta a Vasárnapi Borsnak G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke és a Budapesti Alvásközpont igazgatója.
A szakértő szerint fontos, hogy figyeljünk a saját és családtagjaink alvási szokásaira is, mert a hosszan fennálló alvászavar nemcsak a napjainkat teszi tönkre, de az egészségünket is. Akik rendszeresen ébrednek fáradtan, azoknak az immunrendszere legyengül, emellett ez vérnyomásproblémákhoz és cukorbetegséghez is vezethet.
– Figyeljük és kérdezzük meg minden reggel családtagjainkat, hogy aludtak. Amennyiben könnyen ébrednek és frissnek érzik magukat, nincs gond, de ha két-három héten keresztül fáradtan kelnek minden ok nélkül, akkor az már alvászavar, és ez magától nem múlik el – figyelmeztet a szakértő.
Hétalvó csecsemők
Az újszülöttek 2 hónapos korig alszanak a legtöbbet. A felmérések szerint egy átlagos babának 12–18 óra alvásra is szüksége lehet egy nap, de a kicsik nem egyhuzamban, hanem pár órás szakaszokban teljesítik a napi kvótájukat.
Szunyókáló kisbabák
A 4–11 hónapos kisbabáknak is sok alvásra van szüksége, 14–15 órát is képesek aludni egy nap az étkezések között. A sok alvásnak nagy szerepe van a fejlődésükben. A túl sok alvás viszont ugyanolyan veszélyes lehet, mint a kevés, érdemes figyelni, hogy az ajánlott időn belül alszik-e a gyermek.
A fél nap normális
A kisgyerekek 1–3 éves korukig a fél napot átalusszák. Számukra 12–14 óra durmolás is elkél, hogy kipihenten és vidáman teljenek az ébren töltött óráik. Azok a gyerekek, akik nem alszanak eleget, nehezebben tanulnak, nem működik úgy a memóriájuk sem.
11+ az óvodásoknak is
Az ovisok 11–13 órát is alszanak. A legtöbbet éjjel, de nekik a délutáni pihenés sem árt. A lényeg, hogy mindig ugyanannyit és ugyanakkor aludjanak, ugyanis így sokkal jobban fognak teljesíteni. Felmérések bizonyítják, hogy mind a szókincs, mind a matematikai eredményeik jobbak voltak azoknak, akik ennyit aludtak.
Kisiskolások átállása
Az 5–10 éveseknek már nincs szüksége a délutáni alvásra. Az elején sok gyereknél nehéz az átállás, de szükséges. Számukra az a fontos, hogy esténként időben menjenek lefeküdni, és utána már ne játsszanak az okoseszközökön. Számukra a 10–11 óra alvás a normális. Ennél kevesebb rosszul hat az idegrendszerükre, így a teljesítményükre is.
Állandóan fáradt a tini
Érdekes, hogy a tizenévesekről az az általános vélemény, hogy sokat alszanak. Valójában a pubertáskorban minden összekavarodik, de az alvásigényük csökken a korábbiakhoz képest. A 11–17 éves tiniknek a felmérések szerint a 8,5–9,5 óra alvásnak elégnek kell lennie.
7–9 óra a felnőtteknek
A szülők egy bizonyos időszakban ennél biztosan kevesebbet alszanak, de a kutatások szerint a 7–9 órás mennyiséget kellene tartani. Az alvás akkor lesz pihentető, ha éjjel, egyhuzamban történik. Egy felnőtt számára is fontos a rendszer, amikor csak teheti, ugyanabban az időpontban feküdjön és keljen.
60 fölött elég kevesebb
Ahogy egyre idősebb lesz az ember, úgy csökken az alvásigénye is. A hatvan év felettieknek már elegendő 6–8 óra is, de ez egyénként változhat. Ilyenkor érdemes kitolni a lefekvés idejét, hogy reggelig tudjanak aludni, és a délutáni pihenő se tartson tovább 20–40 percnél. A nyugdíjasokat érinti leginkább, hogy nem tudják átaludni az éjszakát, ezt okozhatja magnéziumhiány is.