Aktuális

Vita és verekedés helyett: Így szóljon rá idegenekre, hogy viseljék a maszkot

Bors

Létrehozva: 2020.11.01.

A több, mint fél éve tartó világjárvány miatt min- denki egyre feszültebb. A védekezés legfőbb és leghatásosabb eszköze a maszk, amit még mindig sokan nem vagy nem jól hordanak – ez rengeteg vita és agresszió forrása.

Vita és verekedés helyett: Így szóljon rá idegenekre, hogy viseljék a maszkot

Forrás: UNSPLASH

A második hullámban tomboló koronavírus-járvány azokat is megterheli, akik nem betegedtek meg. A bénító páni félelem, a napjainkat átszövő és megterhelő rengeteg szabály fárasztó és idegesítő, talán nem is csoda, hogy egyre több a tettlegességig fajuló vita akár ismeretlenek között is. A legélesebb a maszkot viselők és a maszkot tagadók vitája, annak ellenére is, hogy bizonyítottan a maszkviselés a járvány megfékezésének elsődleges fegyvere. Egy magyar apuka még szeptember közepén fejelt le egy kórházi portást, mert az kötelességtudóan rászólt, hogy ha be akar menni az intézménybe, húzzon maszkot.

Szintén szeptemberi a történet, amikor egy fér­fi maszk nélkül tért be egy bolt­ba, ahol az eladó hölgy fi­gyel­meztette a szabályokra, erre a vásárló kést rántott.

Október közepén történt, hogy a 64 éves N. Máriát azért fe­nyegette meg egy nagydarab férfi agyonveréssel, mert a boltban le­csúszott a maszkja, és nem takarta az orrát. Maszkot viselni mu­száj, a boltosoknak, sofőröknek, intézményi portásoknak pedig kötelező is erre figyelmeztetni a hozzájuk betérőket, ahogy a tömegközlekedési járatokon is gyakran hangzik el az utastársaktól: Ve­gyék fel a maszkokat!

De mégis ilyen előzmények után hogyan tehetjük meg ezt úgy, hogy közben ne kelljen attól tartanunk, hogy megfenyegetnek vagy megütnek? Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológust kérdeztük.

Ez is érdekelheti

Mindenki megdöglik! – ordította bosszúköhögés közben a leszállított, maszktagadó utas – videó

Brutális verekedés: talppal rúgta arcon a maszktagadó tinilányt a busz utasa – videó

Maszkviselés a lépcsőházban: igen vagy nem?

Neveltetés kérdése

Az, hogy ki hogyan viszonyul a szabályokhoz és mennyire tartja be őket, neveltetés kérdése.

– Minél egyszerűbb körülmények közül származik valaki, annál valószínűbb, hogy nem fog maszkot viselni, hanem in­kább hárítja a felelősséget, bagatellizál, velük a legnehezebb – kezdte Makai, hozzátéve, aki zsigerből, erőből és indulatból utasítja el a szabályokat, arra szép szóval hatni aligha lehet.

Rájuk inkább a büntetés lehetősége hat – mondta, arra biztatva mindenkit, ha ilyesmivel találkozik, legelsősorban higgadtan, udvariasan és tőmondatokban kommunikáljon, majd próbálja oldani a helyzet feszültségét.

– Mondja például azt: „Megkérhetem, hogy vegye fel a maszkot a maga és az én érdekemben?” Majd tegye még hozzá ezt is: „Nem piszkálásból mondom, nekem is elegem van a szabályokból, én is alig kapok benne levegőt”– tanácsolta a szakértő.

Ne utasítson!

Makai hangsúlyozta, semmiképp se fenyegetőzzön, azzal nem fog célt érni.

– Ha nem hivatalos szerv, semmi joga nincs utasítgatni. A második mondattal viszont azt erősíti a maszkot nem viselőben, hogy egy csapat, egy cipőben járnak, együtt küzdenek a bajban. Ennek a mondatnak nem haragot és dühöt, hanem együttműködést kell kiváltania.

Nem győz a jó

Ha valakinél ezekkel a szép szavakkal sem ér célt, ne vegye fel a kesztyűt, mert az csak elindítja a lavinát és csak egy érzelmi indulattal teli veszekedés lesz belőle, mint a fent említett esetekben is.

– Az ilyen vitáknak csak na­gyon elenyésző esetben van jó kimenetele. Fel kell tudnia mérni a helyzetet, azt, hogy beszélgetőpartnere alkalmatlan arra, hogy felfogja, miről is van szó. És tudatosítani, hogy az egyszerű ember indulatos és agresszióval reagál. A megoldás pedig bizony az, hogy vagy hátrébb kell menni egy tömegközlekedési járművön, vagy bizony le kell szállni. Ez nem megalázkodás, hiszen a cél az, hogy magát megvédje a ví­rustól, így ez végül teljesül is – mondta a pszichológus.

A szerelőkkel a legnehezebb?

A postások, vízóraleolvasók és biztosítási kárszakemberek, egyszóval a hivatalos helyről érkezők munkaköri kötelessége maszkot viselni, és ezt meg is teszik. A szerző saját tapasztalata viszont az, hogy egy-egy lazább mesterember bizony kérésre sem veszi fel a maszkot, sőt, nevetség tárgyává teszi azt, aki ezt kéri tőle. Ha például hárman is kellenek a hiba elhárításához, az már olyan kritikus idegen tömeg egy lakásban, ami nem biztos, hogy a jelenlegi helyzetben üdvös.

– Az otthonunk esetében lehetünk keményebbek, határozottabbak, és semmiképpen ne adjuk fel a szabályainkat! Itt nem lehet vicceskedve tálalni a kérést, bizony szükséges a határozottság közvetítése. Érthető, hogy frusztráló például az, hogy ha az adott mesterembert elküldjük, hetekig nem találunk mást, de akkor is a mi felelősségünk az, hogy megvédjük magunkat és ezáltal a szeretteinket is – mondta dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek