Bezzeganya

Mikor vigyük a gyermeket ortopéd orvoshoz?

Bezzeganya

Létrehozva: 2022.05.12.

Mikor javasolt a gyermekekkel ortopéd szakorvost felkeresni? Milyen ortopédiai szűrővizsgálatokon fontos részt venni, és milyen tünetek esetén forduljunk mindenképp szakorvoshoz? Dr. Ráskai Csaba gyermekortopédus válaszol.

Mikor vigyük a gyermeket ortopéd orvoshoz?

Ortopédiai szűrővizsgálatok

Az ortopédiai szűrővizsgálatok javasolt időpontja kicsiknél az újszülöttkor és a járás megkezdését követő 3-6. hónap, 10 éves kor felett pedig évente, de legalább a növekedési ugrások idején érdemes ortopédushoz menni.

A baba születését követő első 6 hétben végezzük az első ortopédiai szűrővizsgálatot, amely nemcsak csípőszűrésből áll, ahogy sokan gondolják, hanem ilyenkor a mozgásszerveket is megvizsgáljuk: a csecsemő csontozatát, gerincét, koponyáját, a nagyízületeket és ezek funkcióját is feltérképezzük. A szűrés 6 hetes kor előtt is elvégezhető, ráadásul csípőficam, vagy csípő fejletlenség (diszplázia) esetén az időben megkezdett kezelésnek óriási jelentősége van. Az újszülöttkori csípőultrahang-vizsgálat nagyon fontos objektív képet ad a csípő szerkezetéről, mégsem helyettesíti teljesen az ortopédiai szűrővizsgálatot, hiszen a funkcióról a fizikai vizsgálattal kapunk képet. A csecsemőkori csípőszűrés alkalmával ajánlott tehát mindkét vizsgálatot elvégezni - mondja a gyermekortopédus.

A második ortopédiai szűrésre általában másfél- kétéves kor körül kerül sor, azt követően, hogy a gyermek már önállóan, biztonsággal jár. Ebben az életkorban a végtagok és a járáskép fejlődését követjük nyomon. Probléma esetén ilyenkor is nagyon fontos, hogy időben szakorvoshoz kerüljön a gyermek, hogy a diagnózist követően időben megkezdődhessen a megfelelő terápia.

Iskoláskorban szintén végzünk ortopédiai szűrővizsgálatokat. Általában serdülőkorban alakul ki például a gerincferdülés. Ugyanerre a korcsoportra jellemzőek az izomkötöttség, vagy alkati eltérés talaján kialakult funkcionális fájdalmak, túlterheléses kórképek. Körülbelül 16-18 éves korunkra érjük el a felnőtt testalkatunkat, addig folyamatosan változnak mozgásszerveink. Amennyiben szülőként valamilyen problémát észlelünk gyermekünknél, érdemes ortopéd szakorvoshoz fordulni, aki megvizsgálja, hogy jól fejlődnek-e gyermekünk mozgásszervei.

Milyen esetekben fontos még, hogy szakember lássa a gyermeket?

A rendszeres szűrővizsgálatokon kívül bármilyen láb-, térd- vagy csípő-, hát- vagy deréktáji fájdalom esetén szükséges lehet a vizsgálat. A kialakulóban lévő ortopéd jellegű betegségek az esetek többségében akár száz százalékban gyógyíthatók, amennyiben a gyermeket időben vizsgálja szakorvos az ortopédiai rendelésen. Fontos tehát, hogy figyeljük a gyermek tartását, panaszait, és időben keressünk fel szakorvost, mondja Dr. Ráskai Csaba.

Milyen tünetek esetén forduljunk gyermekortopédushoz?

  • a sántítás, vagy szokatlan, megváltozott járáskép mindig kivizsgálást igényel
  • ha gyermekünk végtag-, hát- és/vagy derékfájdalmakra panaszkodik
  • ízületi panaszok (fájdalom, duzzanat, elakadás érzés) esetén
  • ha a gerincoszlopán oldalirányú görbület látszik, vagy púpossága tűnik fel
  • ha a gyermek a vállait előre ejtve, vagy aszimmetrikusan tartja

Magyarországon a serdülőkorú gyermekek felénél valamilyen tartási rendellenességet diagnosztizálnak. A 12-18 éves korosztály fele enyhébb vagy súlyosabb testtartáshibával rendelkezik.

Tünde

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek