Megható videóban emlékezett meg a húsz éve elhunyt legendás bemondónőről, Takács Marikáról a lánya. Az MTVA viszont most nem állított emléket a képernyőn a Magyar Televízió posztumusz örökös tagjáról.
Húsz éve már, hogy elhunyt hazánk egyik emblematikus képernyőse, Takács Marika. A különleges szépségű bemondónő neve egyet jelentett egykor a tévézéssel. Ő volt az, aki felkonferálta a nézőknek a műsorokat és a filmeket. Marika pillanatok alatt belopta magát a tévézők szívébe, az évek alatt pedig szinte már családtagként emlegették, annyiszor szerepelt a Magyar Televízióban.
A bemondónőt gyilkos kór támadta meg, hiába harcolt a mellrák ellen. Lánya, Kazimir Annamária róla készítette 2006-ban a diplomamunkáját, amelynek egy részletét most megosztotta az interneten, így emlékezve édesanyjára. A Bors felhívta Annamáriát:
– Fontos, hogy emlékezzünk, emlékeztetni szerettem volna az embereket édesanyámra, és arra, milyen csodálatos ember volt. Köszönöm az érdeklődést, de azon kívül, hogy feltettem a videót, nem nyilatkoznék, mert szeretném, ha ez csak édesanyámról szólna – mondta el lapunknak a bemondónő lánya.
[ia_social_301015]
Takács Marika a Románia területén lévő Resicabányán született, 1938-ban. 1957-től, a legelső adásoktól kezdve a Magyar Televízió bemondónője volt. Közreműködött több szórakoztató műsorban, filmben, illetve a Magyar Rádió adásaiban és szerepelt színpadi produkciókban is. 58 évesen, mellrákban hunyt el.
Marika példás családi életet élt, pályatársai örömmel gondolnak rá, és emlékeznek vissza a közös élményekre. Egykori munkaadója, a királyi tévé jogutódja azonban nem tart megemlékezést a kerek évforduló ellenére sem.
A Bors megkérdezte az MTVA sajtóosztályát, megemlékeznek-e Takács Marika halálának évfordulójáról? Ezt válaszolták:
„Takács Marika a közmédia legendás bemondója volt, kollégáink megemlékeznek róla. Külön emlékműsort a közmédia azonban most nem tervezett a halálának évfordulójára.”
Gálvölgyi János több mint tíz éven keresztül vezette vele a kívánságműsort.
– Bizalmas barátságban voltunk egymással, és sok magánbeszélgetésem volt Marival. Csupa jó és szép emlékem van róla. Csodálatos ember volt. Kevesen tudják, de a legfőbb vágya az volt, hogy primadonna lehessen, de valahogy a televízió bekebelezte az életét. Az, hogy miért volt enynyire szeretetreméltó Marika, és miért imádták az emberek, holott csak a tévében látták, és nem is ismerték igazán, nem tudni. Egy családtag volt ő a képernyőn keresztül. Jöttek utána is kiváló szakemberek, de olyan, mint Takács Marika, egy sem volt – emlékezett vissza Gálvölgyi János, aki nemes egyszerűséggel disznóságnak tartja, hogy az MTVA nem képes megemlékezni a tévés legendákról.
– A „kitűnő, ragyogó” hírműsoraik mellett talán megérdemelne egy emlékműsort az az ember, aki, ha nem lett volna, a mai napig sem kapcsolnák be a tévét az emberek. Pláne a köztévét. Disznóság, és felháborítónak tartom, hogy nem emlékeznek meg róla. De nemcsak róla, hanem az élőkről sem beszélnek. Szerintem azt sem tudják már, ki volt. Bele kell, törődni, ez az élet rendje. Az emberek elfelejtik a legendákat – kesergett a mûvész.
Vitray Tamás szintén örömmel, jó érzéssel emlékezik vissza Marikára, akinek a lánya, Annamária az ő osztályába járt a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.
– Más területen dolgoztunk, de egy imádnivaló édes pofa volt a képernyőn és a magánéletben is – mondta Vitray Tamás.
A világhálón a Takács Marikáról szóló videókra több tízezren kattintanak. Ez is jelzi, hogy a kollégákon kívül a nézők sem feledik hajdani kedvencük emlékét.