<p>Néhány nappal ezelőtt Király Lindát és Tóth Verát sértette vérig Rippel Feri, amikor saját diétáját ajánlotta figyelmébe az énekesnőknek. Az úgynevezett ketogén diétát az erőember állítólag tanítja is, ám a Bors által megkérdezett orvos szerint kifejezetten káros ez a módszer.</p>
Kétség nem fér hozzá, hogy Rippel Feri testalkata irigylésre méltó. Igaz, könnyű neki, hisz gyerekkora óta a sportról szól az élete. Ám az erőember állítja, hogy nemcsak a mozgásnak, hanem speciális étkezésének köszönhető kirobbanó formája, amire minden túlsúllyal élő embert rá akar beszélni. Szinte megszállottként kampányol a ketogén diéta mellett. Néhány nappal ezelőtt egy elegáns partin Király Lindát és Tóth Verát is lerohanta, hogy meggyőzze őket arról, hogy az ő módszerével egy csapásra megszabadulhatnának a felesleges kilóiktól.
– Hét éve élek keto adaptált állapotban. Az orvosok sajnos nagyon keveset tudnak erről a területről, és ezáltal nem ismerik a hatásmechanizmusát, csak hallottak valamit, esetleg az iskolában tanultak erről pár mondatban. Mint a Kaliforniai Egyetem ösztöndíjas mentoráltja továbbképzéseket és előadásokat tartok – csapott a közepébe Rippel Feri, akit mindenféle nyavalya kínzott régebben.
– Húsz kilóval több voltam, nehezen lélegeztem, összevissza vert a szívem, magas volt a vérnyomásom, a gyomortükrözésen fekélyeket, a végbéltükrözésen is mindenféle polipokat találtak, szóval nem voltam jó passzban. Tudtam, hogy változtatnom kell, és az étkezéssel kezdtem. Kiiktattam az étrendemből minden káros anyagot: a tejtermékeket, a liszteket, a cukrokat. Nekem 2 évbe telt, hogy szervizeljem a testemet, és bizony sok idő, legalább 8 hónap volt, hogy a szervezetem beállt a ketogén életmódra, és elfogadja, hogy nem viszek be szénhidrátot, még ha a fene fenét eszik is – mesélt a kezdeti megpróbáltatásairól az artistaművész. Ám az életmódváltás óta szinte Supermannek érzi magát, s soha többet nem akar másképp étkezni.
A Bors egy belgyógyász orvostól azt kérdezte, hogy ő mit hallott, mit tapasztalt munkája során erről az életmódról? A szakember válasza nagyon nem csengett egybe Feri szavaival, sőt!
– A ketogén diéta alapja a teljes vagy majdnem teljes szénhidrátmegvonás. A szénhidrát a szervezet motorja, ebből nyerjük az energiát, ami nemcsak a mozgáshoz, hanem agyunk működéséhez is kell. Ebben a diétában az energiaszükségletet zsírral pótolják. A cukorbetegeknek ez előnyös lehet, de vesebetegeknek semmiképpen nem – mondta dr. Szamosi Tamás belgyógyász, hozzátéve: a diéta a szervezet pH-egyensúlyát is fel tudja borítani, savassá tesz, ezért nem ajánlott vesebetegeknek. Igazság szerint sportolóknak sem. – Ahhoz, hogy az izmokat alkotó fehérje épüljön, energia kell. Ha ezt nem kapja meg a szervezet, az izomzat, majd a zsír lebomlik, elfogy az izomzat. Nem tudjuk, hogy meddig folytatható ez a diéta, a gyakorlatban ugyanis még nem nagyon találkoztunk olyannal, aki három hónapnál tovább folytatta volna – magyarázta a szakember, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a só- és folyadékbevitelre is fokozottan figyelni kell ennél a diétánál.
– Azt javaslom, hogy aki erre adja a fejét, legelőször egy belgyógyászt keressen fel, aki vérvétellel és laborvizsgálattal megmondja, hogy nincs-e a páciensnek például rejtett vesebetegsége. Ezután pedig kérjük dietetikus segítségét a mintaétrend megalkotásához, ezt senki ne kezdje el szakemberek segítsége nélkül! – intette óvva az orvos a Bors olvasóit.