PR Cikkek

Stresszoldás természetesen - B-vitaminokkal (x)

Bors

Létrehozva: 2019.09.10.

A B-vitamin – amelynek minimum kilenc fajtája létezik – nagyon sok irányból hat az egészségre. Befolyásolja az energiakészletet, a hangulatot és a viselkedést, valamint az olyan degeneratív betegségek kialakulását, mint a szívbetegség vagy a rák. Miért van szükségünk B-vitaminokra? Hogyan oldjuk a stresszt B-vitaminokkal?

A B-vitaminok közül néhány, mint a B1, a B2 és a B3 központi jelentőséggel bír abban a folyamatban, amiben a táplálék energiává alakul át a szervezetben. A B3-vitamin magas dózisban javíthat a skrizofrénián, amely egy kínzó mentális betegség. A B6-vitamin és a folsav csökkentheti a szívelégtelenség kialakulásának esélyét.

A B-vitaminnak stresszoldó hatása van

David Benton – a walesi Swansea Egyetem professzora – szerint, a vitaminhiány először mindig pszichológiai tünetként jelentkezik. Ezek között szerepelhet például az ingerlékenység, a harag, és hogy az illető nehezen birkózik meg az otthoni, illetve a munkahelyi problémákkal. A B-komplex vitaminokat régóta úgy tartják számon, mint stressz-oldó tápanyagokat. Fontos szerepet töltenek be az idegek és az agy egészségének fenntartásában, ezért hiányuk jelentősen befolyásolja az idegrendszer működését.

Ha meg akarsz birkózni a stresszel, jobb, ha B-vitaminok, illetve B-komplex fogyasztásával kezded. Ha harminc nap elteltével nem tapasztalsz semmilyen javulást, akkor növeld meg a dózist háromszorosára, vagy vegyél olyan B-komplex készítményt, amely 25 mg B1-vitamint tartalmaz.

Előfordulhat, hogy bizonyos “melléktüneteket” észlelhetsz, ahogy arra néhány orvos is rámutat. Például, hogy bőröd jobb állapotba kerül.
Amikor a húszas éveimet éltem, és korpásodott a fejbőröm, véletlenül olvastam valahol, hogy a B-vitamin segít a száraz, hámló bőrön. Már eleve szedtem egy 10 mg-os B-komplexet, ezért megnöveltem az adagot, és a korpa elmúlt. Azután mindig nagyobb dózisban szedtem a B-vitamint, és a korpa soha nem tért vissza. Tehát b-vitaminokkal a bőr állapotán is javíthatunk mellékesen.”

A B-vitamin javítja a kedélyállapotot

Tekintsük csak át Benton doktor tapasztalatait. Néhány egészséges diákjának nagy mennyiségű multivitamint adott (amely az RDA tízszeresét tartalmazta a vitaminokból), míg másoknak placebo tablettát (hatóanyag nélküli, látszatpirulákat) egy éven át. A Biological Psychology’/Pharmacopsychologyban megjelent cikke szerint azok a fiatalok, akik multivitamint szedtek, sokkal jobb közérzetről tettek tanúságot, a nők hangulata pedig határozottan javult.

Benton úgy találta, hogy bár az összes vitamin jótékony hatású volt, a B1-vitamin mindegyiken túltett. Egy következő kísérlete során női hallgatóknak rendelt B1-vitamin-kiegészítést. Az alanyok már két hónap múlva úgy érezték, hogy sokkal tisztább a fejük, összeszedettebbek és energikusabbak. Ezzel együtt reakcióidejük is csökkent.

A B-vitaminok javítják a memóriát

Egy sor tanulmány állítja, hogy azok az idősödő emberek, akik a szenilitás jeleit mutatják, B12-vitamin-hiányban szenvednek. A vitaminkúra hatására a mentális képességik javulhatnak. Más tápanyagok is segíthetnek ilyen helyzetben, de hatásuk eléréséhez jó néhány hónapra van szükség. Az E-vitamin ugyancsak kedvezőn befolyásolja az agysejtek működését, de ugyanúgy jótékony hatása van a Ginkgo biloba nevű gyógynövénynek is.

A B-vitaminok enyhíthetik a migrénes fejfájást

Néhány kísérlet azt mutatja, hogy a B2-vitamin csökkenti a migrénes fejfájás kialakulásának gyakoriságát. Az első tanulmány során, amelyet Jean Schoenen, a belga Liege Egyetem professzora végzett, negyvenkilenc páciens 400mg B2-vitamint kapott naponta, három vagy több hónapon át. A betegek kétharmadának esetében javulás mutatkozott. A második kísérletben Schoenen ötvenöt betegnek adott ismét 400mg B2-vitamint, három hónapon át. Tapasztalatai szerint a páciensek 59 százalékánál vált be a kezelés, azzal a 15 százalékkal szemben, akik placebót kaptak.

A B-vitaminokkal a sclerosis multiplex ellen

A sclerosis multiplex (SM) olyan betegség, amelyet az idegrostokat körülvevő ideghüvelyek roncsolódása okoz. Számos tanulmány bizonyította már, hogy az SM-ben szenvedőknek állandó B12-vitamin hiányuk van. A folsav alacsony szintje ugyancsak problémát jelenthet. E két vitamin kéz a kézben működnek. Sokaknak van problémája a B12-vitamin belekben történő felszívódásával, de a B12-injekciók (amit az orvos ad be) megoldhatja a gondot. Ugyanilyen jók azok a tabletták, amit a nyelv alá helyezve kell bevenni, hiszen ezeknél nagyon hatékony a felszívódás.

A sclerosis multiplex esetén az is jótékony hatást érhet el, ha csökkented a bevitt olaj- és zsírmennyiséget, és ezzel egyidőben megnöveled az omega-3 halolaj és az olívaolaj fogyasztását. Jó, ha növeled az antioxidánsok szedését, így az E-, a C-vitamin és az alfa-liposav bevitelét.

B-vitaminok és az ízületi gyulladás

Évekkel ezelőtt az orvosok rájöttek, hogy csökkenthetik a reumás ízületi gyulladás tüneteit az egyik B-vitamin segítségével, és még hatásosabb, ha egy másikat is adnak hozzá. Gyorsabb és hatékonyabb, ha nagy mennyiségű B-komplex kiegészítést alkalmazunk, mintha egyenként kísérletezünk a B-vitaminokkal.

Egy, a Journal of the American College of Nutrition-ban megjelent tanulmány állítja, hogy a folsav (6400mcg) és a B12 (20mcg) enyhíti a csontízületi gyulladást. Egy újabb tanulmány pedig, amely a német Schmerz-ben jelent meg, a B1-, a B2- és a B12-vitamin fájdalomcsillapító hatását írta le. A kutatók szerint e vitaminok együttes alkalmazása sokkal hatékonyabb, mint ha külön-külön szednénk őket.

A B-vitaminokkal a premenstruációs szindróma ellen

A premenstruációs szindrómát gyakran egy női hormon, az ösztrogén túltermelődése okozza. Két B-vitamin, a kolin és az inozitol segítenek az osztrogént ösztriollá alakítani; ez a hormonnak egy olyan formája, amely már nem okoz problémát. A B6-vitamin ráadásul vizelethajtó hatású is, ezért megakadályozza a menstruáció előtti vizeletrekedést. Ha B6- vitamint akarsz szedni, akkor az a legjobb, ha mindjárt B-komplex kiegészítést alkalmazol, az optimális hatás elérése érdekében. Tehát a B-vitaminokkal ismét úgy kell gondolkodni, hogy a család összes tagja szükséges.

Az is segíthet, ha szójában gazdag ételeket fogyasztasz. A szójabab olyan ösztrogén jellegű vegyületeket tartalmaz, amely hatástalanítja a hormon nemkívánatos hatásait. A szójatej és a tofu csak néhány abból a számtalan szójás ételből, amelyeket a szupermarketekben és a gyógynövényboltokban megtalálhatsz.

Segíthetnek a B-vitaminok a carpus tunnel szindrómán

A carpus tunnel egy nagyon erős fájdalommal vagy zsibbadtsággal járó a csuklóban és a kézben fellépő betegség. Ezt az állapotot a kéz rendszeres megerőltetése okozza, ezért leggyakrabban a szupermarketek pénztárosai, a gépírónők és a gyári munkások körében fordul elő.

Körülbelül harminc évvel ezelőtt, John Ellis professzor, a texasi Mount Pleasant-től rájött, hogy B6-vitamin javítja a carpus tunnel szindrómás betegek állapotát. Észrevette, hogy az ebben a betegségben szenvedők szervezetében alacsony a B6-vitamin szintje, ezért ha kilencven napon át napi 100mg-ot fogyasztanak belőle az helyreállíthatja a normális szintet. Más kutatók is szoros összefüggést látnak a B6-vitamin alacsony szintje és a carpus tunnel szindróma között. Valószínű, hogy az állandó megerőltetés során a szervezet nagyobb mennyiségben igényli a B6-vitamint.

Ritka, hogy az ember csak egy tápanyagban szenvedne hiányt. A B-vitaminok együtt hatnak igazán, hiszen rokon tápanyagok. Így a carpus tunnel megfelelő kezeléséhez napi 100mg B6-vitaminnal, plusz olyan B-komplex vitamin kiegészítés szükséges, amely a vitamincsalád minden tagját tartalmazza.

A B-vitaminok és a skizofrénia

Először is tisztáznunk kell, hogy mi is az a skizofrénia. Ez a betegség nem a tudathasadásos állapotot jelenti. Sokkal inkább egy mentális betegség, amely érzékcsalódással (mint például a paranoia) és hallucinációval jár (olyan dolgokat hall és lát, amelyek nem léteznek). Az 1950-es évek elején Abram Hoffer professzor és Humprey Osmond professzor megállapították, hogy a skizofrénia egyes típusainál a betegek szervezetükben hallucinogént termelnek. Ez a hallucinogén az adrenalin oxidálódott formája.

Biokémiai ismereteik alapján a kutatók úgy gondolták, hogy a nagy mennyiségű B3-vitamin (akár a niacin vagy a niacinamid) és a C-vitamin semlegesíthetik a hallucinogéneket. Az 1960-as évek végén, amikor a hallucinogén drogok, mint például az LSD és a meszkalin nagy népszerűségnek örvendtek, néhányan B3- és C-vitamint használtak, hogy visszatérjenek a „repülésből”.

Hoffer 3000mg B3 és 1000—3000mg C-vitamint adott a betegeknek naponta. Úgy látta, hogy azok a betegek, akiknél csak nemrég jelentkezett a skizofrénia, jobban reagáltak a vitaminterápiára, mint azok, akik mar régóta szenvedtek a betegségben. Azt is megfigyelte, hogy egyes betegek jobban reagáltak a nagy mennyiségű B6-vitaminra és a cinkre, amely alapvető ásványi anyag.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek