A pikkelysömör vagy psoriasis egy igen gyakori, krónikus lefolyású, nem fertőző bőrbetegség. Legfőbb jellemzője a bőrfelszínen megjelenő vörös színű, fehéren hámló, több centiméter nagyságú bőr tünetek. A pikkelysömör a testen bárhol megjelenhet, de bizonyos testtájak, pl. kéz, láb, arc, fejbőr vagy körmök érintettsége különösen zavaró lehet. A Földön mindenhol igen elterjedt betegség, területenként az összlakosság 1,5-3 százalékát érinti. Férfiakon és nőkön egyaránt előfordul, kezdődhet kisgyermekkorban, de előfordul, hogy csak serdülőkor után, igen sokszor pedig csak a 40-50-es életévekben jelentkezik először. Az oka ma még ismeretlen, bizonyos, hogy kialakulásához több együttes tényező szükséges. Az egyik kétségtelen faktor az öröklődés, de emellett provokáló faktorok is szerepet játszhatnak, mint a bőrünket érő mechanikai hatások, főként a sérülések, különféle gombás és bakteriális bőrfertőzések, vagy ha egyéb ok miatt a bőr begyullad. Egyes gyógyszerek is előhozhatják, és az alkoholfogyasztás is bizonyítottan provokáló hatású, valamint a stressz szerepe sem hanyagolható el.
A psoriasis igen változatos formákban jelenik meg. Szinte mindig megfigyelhető a sötétvörös, hámló, bőrfelszínből kissé kiemelkedő göbcse. Ezek lehetnek 1-2 cm-esek, jellemzően azonban több cm-es ún. plakká folynak össze. Felszínüket viaszfehér színű lemezes hámlás borítja, ami könnyen lekaparható.
A pikkelysömör kezelése
Minden terápia a tünetek eltüntetésére irányul, és általában átmeneti tünetmentességet eredményez. Enyhébb esetekben helyi kezelést javasol a bőrgyógyász, a plakkokon látható pikkelyeket hámlasztókkal kell eltávolítani. A felgyorsult hámsejtérés gátlására különféle koncentrációjú ditranol-oldat javasolható. A plakkokra alkalmazhatók a szteroid tartalmú kenőcsök, krémek, oldatok, melyek a gyulladást csökkentik. Súlyosabb, nagyon kiterjedt esetekben a helyi kezelés mellett belső, gyógyszeres terápiára is szükség lehet. Nagyon jó hatású pikkelysömörben a fénykezelés.
Minden beteg számára egyénileg, a tünetek súlyossága és egyéb betegségei figyelembevételével kell a terápiát a bőrgyógyásznak összeállítani. Jelenleg is folynak a gyógyszervizsgálatok. A klinikai vizsgálatban egy készítmény, leendő reménybeli gyógyszer, krém, stb. biztonságát és hatásosságát vizsgálják szigorúan ellenőrzött körülmények között az adott betegségben érintett, önkéntesen jelentkezőkkel. Remélhetőleg a közeljövőben új, hatékony kezelések lesznek elérhetőek.