A hagyományos, transzformátoros hegesztővel szemben napjainkban egyre nagyobb teret hódítanak az ún. inverteres gépek, ami nem is csoda, mivel az utóbbiak jóval könnyebbek és csaknem feleakkorák, mint a régebbi megoldású hegesztők. Nagyon rövid idő leforgása alatt váltak a szakemberek és az ezermesterek kedvenceivé, hiszen a használat során a magasabb árkategória mellett jobb minőséggel találkoznak. Az alábbi cikkünkben az inverteres hegesztőgépek legfontosabb tulajdonságait tekintjük át röviden.
A transzformátoros hegesztők nemcsak a méret és a súly okozta hátrány miatt szorultak ki a szakemberek többségének látóteréből. A letapadás veszélye az inverternek köszönhetően jelentősen lecsökken, ennek következtében a profik mellett a hegesztésben kevésbé jártasak is nagyobb eséllyel veszik igénybe e gépek tudását. A szakemberek szemében pedig döntő a érvet az jelenti, hogy a magasabb hatásfoknak köszönhetően jóval kevesebb energiát vesznek fel azonos hegesztőáram esetén is. A kezdők és a profik megítélése tökéletesen egybecsengett ezen a téren, aminek köszönhetően egész rövid idő alatt az inverteres modellek egyeduralkodóvá váltak a piacon.
A hegesztőinverter tulajdonképpen egy szabályozott áramforrás, amely a dinamikus tulajdonságait képes rugalmasan változtatni. A háromfázisú váltakozó áramot a hálózati egyenirányító modul megfelelően simítja és egyenirányítja. A frekvenciaváltó félvezető részekből készül (ez a hegesztő inverter része), amely magas frekvenciájú váltakozó árammá változtatja az egyenáramot, a hegesztéshez megfelelő szintre pedig egy ferritmagos transzformátor alakítja át. Fontos része még az egyenfeszültségről gondoskodó egyenirányító híd és a simító fojtó. Ezáltal a rendszer hatásfoka lényegesen kedvezőbb lesz, szemben a hagyományos áramforrásokkal, noha jelen esetben többszörös energiaátalakításról beszélünk. Emellett az áramforrás reakcióideje az alapvető hegesztési folyamatok időtartamával és frekvenciájával is tökéletesen megfelel.
Az inverteres hegesztőgépet az egyszerű használat jellemzi Az alkalmazását még a kevésbé tapasztaltak is könnyedén el tudják sajátítani, főleg, hogy a hegesztőpálca letapadása esetén a vezérlés az áramot egyszerűen leszabályozza. A gépek súlya 4-10 kg között változik, akár még vállra is vehető – a könnyű súly annak is köszönhető, hogy a működéséhez egy kisebb transzformátor is elégséges. Ezen tulajdonságai miatt az ipar minden területén alkalmazzák.
Nagy hővezetésű anyagok esetében impulzushegesztés is végezhető, egyes típusai védőgázas AWI munkálatokra, emellett vékonyabb anyagok hegesztéséhez is kiválóan alkalmasak. Elektróda gyakorlatilag minden felhasználási területhez létezik, amelyekből különböző bevonatú és vastagságú változatok állnak rendelkezésre.
Hátránya viszont a hegesztő jelentős szerepe és a kis leolvadási teljesítmény, emellett nehezebben alkalmazható nem vasfémek esetében, illetve sok selejt termelődik a fogyó elektródavégek következtében. Ezzel szemben előnye az egyszerű üzembe helyezés, az alacsony fenntartási költség, emellett a munkadarab tisztaságára kevésbé érzékeny, valamint a nehezen hozzáférhető helyeken sem okoz gondot a művelet elvégzése.
A megfelelő típus kiválasztásakor alapvetően fontos annak eldöntése, milyen hegesztési eljárással akarunk dolgozni, kezdő, vagy profi gépben gondolkodunk, milyen rendszerességgel használjuk (korántsem mindegy, hogy a hegesztő mekkora terhelésnek lesz kitéve). Emellett az is lényeges szempont, hogy otthoni, vagy kisebb maszek munkákra, netán komoly, ipari kategóriát képező gépre van szükségünk. De fontos kérdések az elektródák terén is felmerülnek: mit fogunk hegeszteni, milyen típusokra van szükségünk, és egyáltalán kompatibilisok-e a kiválasztott géppel.
Kiemelten fontos, hogy csakis megbízható terméket válasszunk, hiszen ez nemcsak a dolgozó egészségét befolyásolja, hanem az elvégzett munka gyorsaságát és pontosságát is. Az inverteres hegesztőgépek minden körülmények között képesek tökéletes teljesítményt nyújtani.