Ásványi anyagok, vitaminok. Mi mikor és mennyit érdemes szedni. Mi mire hat? mikor érdemes magnéziumot használnunk és miért sokoldalú ez az anyag? A következőkben képbe hozunk ezekkel a témákkal kapcsolatban!
ÁSVÁNYI ANYAGOK ÉS A SOKOLDALÚ MAGNÉZIUM
Pontosan mit érdemes szedni és miért? Milyen problémákra jók az ásványi anyagok és miben különböznek a vitaminoktól? A következőkben ezekre a kérdésekre adunk szakértő válaszokat, és jobban megismerhetjük az egyik legfontosabb ásványi anyagot, a magnéziumot.
Vitaminok vs. ásványi anyagok – Mi a különbség?
Az ásványi anyagok és nyomelemek a vitaminok felszívódását, hasznosulását, hatékonyságát segítik, továbbá befolyásolják az enzimek és a hormonok működését is. Részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, a sejtek, szövetek, és szervek felépítésében, valamint funkcióiban.
Mivel az ásványi anyagokat és a nyomelemeket a szervezet nem képes előállítani, táplálékkal történő komplex bevitelük szintén nélkülözhetetlen szervezetünk egészséges működéséhez.
A különbséget közöttük a szervezetben levő mennyiségük alapján teszünk. Az ásványi anyagok nagyobb mennyiségben találhatók meg a szervezetben:
ilyenek a nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszfor.
A nyomelemek nyomokban találhatók a szervezetben, és mennyiségi igényünk is csak néhány ezred vagy milliomod grammnyi: réz, cink, vas, jód, fluor, szelén, kobalt, króm, stb.
A legfontosabb ásványi anyagok és nyomelemek
• A nátrium a káliummal kölcsönhatásban az izom-, idegrendszer, szív működésének szabályozásában, só-, vízháztartás szabályozásában vesz részt. A nátrium bevitele ételeink sótartalmával gyakorlatilag megoldott, maximum napi 5g só bevitele elegendő. A túlzott sóbevitel szervezetünkbe magas vérnyomás betegséget, szív-, érrendszeri betegséget okozhat.
• A kálcium csontjaink felépítésében, izom, idegrendszer, szív megfelelő működésében, enzimek és a hormonok kiválasztásában játszik szerepet, szerepe van a véralvadásban. Természetes forrása a tej, tejtermékek, olajos magvak. Ezekkel általában nem jut megfelelő mennyiség a szervezetünkbe, így pótlásáról érdemes gondoskodni.
• A magnézium az ideg-, és izomműködésben, csontok, fogak felépítésében vesz részt, segíti a szívműködést, csökkenti, normalizálja a koleszterinszintet és a vércukorszintet, gátolja az öregedést. Pótlása javasolt terhesség, szoptatás, fogamzásgátló tabletta, vagy ösztrogén szedése esetén, sportoláskor, erőteljes fizikai munka végzésekor, stresszes életmód esetén, túlzott alkoholfogyasztás esetén. Természetes forrásai: zöld leveles zöldségek, gyümölcsök, savanyú káposzta, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, olajos magvak, tejtermékek, húsok.
• A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetben: felnőtt emberben 700-800 gramm található belőle. Szükséges a csontok, fogak felépüléséhez, az idegrendszer normál működéséhez, a fehérje-, szénhidrát-, zsíranyagcseréhez és szerepet játszik egyes enzimek működésében is. A foszfor szinte minden élelmiszerben megtalálható, kisebb-nagyobb mennyiségben.
A sokoldalú magnézium
A fenti felsorolásban láthattuk a legfontosabb ásványi anyagokat. A felsorolásból azonban kiemelkedik a magnézium. Szervezetünk mintegy 20-30 gramm magnéziumot raktároz, és ez a mennyiség állandó körforgásban van. A magnéziumból, amelynek legfőképp az egészséges ideg-, és izomműködésért felelős, sok esetben hiányállapot alakul ki a szervezetben, amelynek pótlása természetes forrásokból már nem elegendő.
Akik intenzíven sportolnak, nehéz fizikai munkát végeznek, stresszes életet folytatnak elengedhetetlen, hogy feltöltsék magnézium raktáraikat különböző magnézium tartalmú gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel.
De melyiket válasszam? A patikákban számtalan magnézium tartalmú készítmény kapható, azonban ajánlott olyat választani, amely nagyobb mennyiségben tartalmaz magnézium-citrátot. Ezen sóval kombinálva a magnézium biohasznosulása, felszívódása lényegesen kedvezőbb például a magnézium oxidot tartalmazó készítményeknél. Ilyen vény nélkül kapható gyógyszer a Magnosolv.
A Magnosolv a magnéziumhiány megelőzésére és megszüntetésére szolgáló cukormentes granulátum, amely vízben oldva jól felszívódó magnézium-citráttá alakul. 1 tasak 365 mg magnézium(ion)t tartalmaz, amely fedezi a felnőttek átlagos napi magnéziumigényének közel 100%-át!
Fontos megjegyezni, hogy a Magnosolv nem tartalmaz B6 vitamint, laktózt és cukrot sem, így azt sportolók, fogyókúrázók, terhesek, cukorbetegek és laktózérzékenyek is fogyaszthatják.
A magnézium pótlása tehát elsődleges fontosságú azok számára, akik nehéz fizikai munkát végeznek, akik sportolnak, vagy stresszesebb időszakon mennek keresztül. Szerencsére már megannyi lehetőség van a magnézium pótlására, de erre a célra talán az egyik legjobb, csak patikában beszerezhető gyógyszer a Magnosolv.
Kincsen Gábor
gyógyszertári szakasszisztens