Forrás: gigamatrac.hu
Nem is gondolná az ember, hogy minden napnak van egy olyan része, melyik csak a mienk. Persze nem egészen abban az értelemben, hogy kedvünkre ezt csinálhatunk, amihez éppen kedvünk van, de kétségtelen, hogy – jó esetben – ebben a meglehetősen hosszú időszakban egyedül lehetünk. Beszélhetnénk persze a félórás forró kádfürdőről is vagy kerti szöszmötölgetésről is, mi azonban egy kicsit most az éjszakai alvást, a mindennapi pihenést és az ehhez elengedhetetlenül szorosan kapcsolódó megfelelő matrac kérdését fogjuk egy kicsit körül járni.
Az alvás a napnak azon része, ahol szinte öntudatlan állapotban pihenünk, regenerálódunk, felkészülünk a következő nap kihívásaira. Az alvás tehát nem is annyira luxus, mint inkább egy szükséges (rossz vagy jó) velejárója az életnek, így viszont egyáltalán nem mindegy, hogy az a napi átlagosan 6-9 óra milyen minőségben telik el. Az alvás minőségét nem csak egy jól megválasztott, a testsúlyunknak, testalkatunknak és a pénztárcánknak minden szempontból megfelelő matrac fogja meghatározni (ezt később még egy kicsit majd körbejárjuk), hanem egy sor olyan egyéb külső tényező is szerepet játszik a minőségi alváshoz vezető úton, amire nem is gondolnánk, hogy fontos lehet. Egy jó matrac tehát fontos, de lássuk csak, hogy milyen egyéb részletekre érdemes még figyelnünk.
Vacsora. Hát igen, könnyű azt mondani. Tudjuk, hogy rohanó világunkban az egyetlen olyan időpont a hétköznapokban, amikor együtt van a család, véget ért a mindennapi stressz, épségben hazaértünk a munkából fáradtan és éhesen. Az este a nap azon része, amikor kicsit hátradőlhetünk, megbeszélhetjük a napi történéseket, pihehetünk, elengedhetjük magunkat és nem utolsó sorban kényeztethetjük egy kicsit magunkat is. Sajnos azonban mindennek ára van, így a túlzott mértékű és még inkább a nehéz, a gyomrot megterhelő vacsora sajnos az alvás minőségére is kihatással lesz. Alvás közben a szervezetnek első sorban a sejtek, az izmok és az idegrendszer regenerációjával kellene „foglalkoznia”. Az emésztés egy jelentős feladat, egy hatalmas kihívás és rengeteg energiát vesz el, így a túlzott esti étkezések nagy mértékben csökkentik az alvás minőségét és a másnapi kipihentség mértékét.
Nincs ez másképpen a különböző ajzószerekkel sem, hiszen mindenki tudja, hogy az alkoholtartalmú szokások ugyan nagy mértékben segítik az ébrenléti időszakban az ellazulás, alán még az elalvásnál is nyújtanak némi könnyebbséget, azonban – kicsit hasonlóan a bőséges és nehéz vacsorához – az éjszakai minőségi alvást jelentősen hátráltatják. Ilyen esetekben sokkal gyakoribb a megébredés, a forgolódás a matracon, a dehidratáltságnak köszönhető szomjúság és ennek velejárójaként a többszöri vécére járás. Statisztikailag igazolt, hogy az esti alkoholfogyasztást követően a mély pihentető alvás fázisai rendre rövidebb ideig tartanak és egészében véve az alvás hossza is rövidül, korábban és kevésbé kipihenten ébredünk.
Sajnos a nassolás is ide tartozik. Fekszünk – ülünk – az ágyon kényelmes matracunkban, nézzük a tévét vagy valamelyik kütyünkön „tevékenykedünk” éppen és közben majszolunk. Ez mindannyiunknak egy ismerős jelenet lehet, de tegyük a szívünkre a kezünket és lássuk be őszintén: nem vékonyra szeletelt kígyóuborkáról beszélünk. A magas zsírtartalmú magvak, a hasonlóan megterhelő burgonyaszirmok éppen annyira megterhelik az emésztőrendszerünket, mint az édességek. A édességekben található cukor, a csokoládékban fellelhető kakaó kifejezetten ellentétes hatást vált ki, mint amire a pihentető alvás rákészüléséhez szükségünk lenne, így az eredmény a forgolódós nehéz elalvástól egészen az álmatlanságig egészen széles skálán mozoghat majd.
Sajnos napjaink digitális világába bombaként robbantak be a különböző szórakoztatóelektronikai eszközök, így a tévé, a laptop, a telefonok és a tabletek esti használata is egyre gyakoribb. Ülünk a matracon, a kijelző kék fénye világítja az arcunkat és email-eket olvasunk, híreket, közösségi oldalakon nézünk szét vagy éppen egy sorozatot nézünk még elalvás előtt. A kijelzők színei, frekvenciái, a kapott információk mennyisége és minősége jelentősen megterheli a szemeket és az agyunkat egyaránt, ennek a feszült állapotnak ismételten csak az alvás minőségére kihaztó következményei lehetnek.
Tehát egy jó matrac önmagában még nem lesz a minőségi alvás záloga. Egy szép ágy, egy ergonómiai szempontból megfelelően kialakított ágymatrac, egy hangulatosan berendezett hálószoba, a megfelelő páratartalom, fényviszonyok mint láttuk még messze nem jelentik a minőségi alvást. A minőségi és pihentető alvás tehát egy meglehetősen összetett dolog és a megfelelő fekhely, egy nem nyikorgó, kényelmes méretű (egyszemélyes méretben minimum 90x200cm, franciaágy méretben minimum a 160x200cm, vagy még inkább 180x200cm méretű ágy) az összes körülmény közül – bár nagyon fontos és elengedhetetlen – csak az egyik feltétel.
Egy kényelmes ágy matraccal, egy könnyű késő délutáni vacsora, egy kiadós esti séta, egy forró fürdő és egy kellemes órányi olvasás kedvenc könyvünkből már szinte siker is lehet a minőségi alváshoz vezető úton.
Kellemes éjszakákat kívánunk.