E-matrica - Melyiket? Mikor? Hogyan? A legfontosabb információk az e-matrica vásárlásról.
Itt a nyár, egyre többen indulnak hosszabb útra és vásárolnak autópálya-matricát. Azok számára, akik ez utóbbit rendszeresen teszik, már a rutin része, hogy intézik a vignetta beszerzését is. Azok számára azonban, akik ritkábban hajtanak fel díjköteles gyorsforgalmi utakra, okozhat némi fejtörést az úthasználati jogosultság beszerzése. Mikor kell megvenni? Melyiket éri meg beszerezni? Mire kell figyelni a vásárláskor? Mit lehet tenni, ha rosszul rögzítették a jármű adatait? Ezekre a kérdésekre igyekszünk most válaszolni.
Sokak fejében él tévhit arról, hogy mikor kell megvenni az autópálya-matricát… Az igazság az, hogy a vignettát mindig a díjköteles útra való felhajtás előtt kell megvásárolni. Ezt meg lehet tenni akár előre, például napokkal az utazás előtt is. Azoknak azonban, akik erről megfeledkeznek, a felhajtástól számítva 60 percük van pótolni a vignettát.
Válasszunk biztonságos megoldást: álljunk meg az első pihenőben és vegyük meg online, érintkezésmentesen. Fontos, hogy szánjunk rá időt, ne kapkodjunk, hogy biztosan jól adjunk meg minden adatot!
Ennek eldöntéséhez azt érdemes végiggondolni, hogy a nyári hónapokban és esetleg az év hátralevő részében milyen utazásokat tervezünk. Ha valaki például a nyáron mindössze egyszer utazik és például csak a Balatonhoz, akkor célszerű a 10 napos (heti) e-matricát választania. Ha viszont – maradva a magyar tengernél – egy hónapon belül többször utazna oda az M7-esen vagy másik díjköteles gyorsforgalmi utat is használna úgy, hogy időben azokra a 10 napos e-matrica már nem lenne érvényes, akkor érdemes inkább már a havi vignettát választania. És akkor a megyei éves matricában rejlő lehetőségekről még nem is beszéltünk. A magyar tengerhez a fővárosból már két megyei matrica (Pest és Fejér megyei) megvásárlásával el lehet jutni.
Arra, hogy helyesen adjuk meg a járművünk adatait, és még a fizetés előtt ellenőrizzük is le azokat! Egészen pontosan a rendszámot, a felségjelzést, a díjkategóriát, az e-matrica érvényességi idejét, megyei matrica vásárlása esetén pedig a megyét.
A legtöbb fejtörést mindig a díjkategória helyes megadása okozza. Ehhez a forgalmi engedélyben szereplő „J” (jármű kategóriája), „F.1” (együttes tömeg) és „S.1” (ülések száma vezetővel) mezőket kell egyszerre figyelembe venni. D1 kategóriába a legfeljebb 7 személy szállítására alkalmas 3,5 t alatti személygépkocsi és annak pótkocsija tartozik, amennyiben a „J” mezőben „M1” (személygépkocsi) vagy „M1G” (terepjáró személygépkocsi) jelzés szerepel. Ha ezen feltételek valamelyike nem teljesül, egészen biztosan másik díjkategóriába tartozik a jármű.
Ha a díjkategória kapcsán bizonytalan vagy, itt találsz segítséget.
A vásárlást igazoló ellenőrző szelvényt (SMS-ben történő vásárlás esetén a nyugtázó értesítést) ne dobd ki, hanem tedd el úgy, hogy később biztosan meglegyen. Célszerű betenni például a kesztyűtartóba. Semmiképp ne a pénztárcádban hagyd, mert úgy egészen biztosan a kukában landol előbb vagy utóbb.
Erre egyébként azért is van szükség, mert ha például később át szeretnéd íratni az e-matricát egy másik járműre, akkor szükség lesz rá az ügyintézéshez. A vásárlást igazoló dokumentumot egyébként az e-matrica lejártától számítva 2 évig kell megőrizni.
Jó eséllyel elütötted, vagy a szolgáltatónál, ahol vetted, rosszul rögzítették a jármű valamely adatát, a rendszámot, a felségjelzést, vagy a díjkategóriát. Ezeket van lehetőség korrigálni a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. ügyfélszolgálatain. Arról, hogy az ügyintézéshez mire van szükség, itt találsz bővebb információt.
Sok időt és energiát megtakaríthatsz magadnak, ha előre megtervezed az utazásaid, a checklist végére az autópálya-matricát is felírod, és azt időben be is szerzed. Így kisebb a hibalehetőség esélye és az indulás előtti kapkodást is el tudod kerülni. Ráadásul az ematrica.nemzetiutdij.hu oldalon kényelmi díjat sem kell fizetned, és akár mobiltelefonról is kényelmesen intézheted a vásárlást.