Forrás: Pixabay
A tél már a nyakunkon van, és lassan a nappali hőmérséklet is 7 fok alá süllyed. Ha eddig nem került rá sor, akkor éppen itt az ideje a gumicserének. Vannak, akik elvégzik otthon, de a legtöbben még mindig a gumiszervizek kínálta lehetőségeket választják. De vajon milyen gumi mellett érdemes letenni a voksot? Csak a téli-nyári abroncsban gondolkodjunk, vagy a négyévszakos is szóba kerülhet? Kiknek javasolják a szakemberek ez utóbbi használatát? Ugyanazt a biztonságot kaphatjuk tőle, mint egy téli abroncstól? Mennyit lehet megspórolni ilyen módon? Cikkünkben ilyen és ezekhez hasonló kérdéseknek járunk most utána.
Célkeresztben a téli gumik
A nyári hónapokban nincs szükség mély bordázottságra és sűrű lamellákra. Ellenben már a késő őszi időszaktól kezdődően nélkülözhetetlenek ezek. A téli abroncsok 7 fok alatt ajánlottak, hiszen a bennük megtalálható szilícium biztosítja az optimális keménységet a hideg aszfalton is. Az aktuális téli gumi tesztek segítségével kezdőként is összehasonlíthatjuk a különféle márkákat, és így könnyebben kiválaszthatjuk az elvárásainknak megfelelő gyártmányt. S hogy mi alapján választ a mai kor embere?
Az árak természetesen nem elhanyagolhatóak, de vannak olyan objektív tényezők, melyek egyértelműen különbséget képesek tenni az egyes abroncsok között. Az ADAC tesztjei például a nedves és száraz körülmények közötti teljesítményt, a fogyasztást és a zajszintet egyaránt vizsgálják. A hópehellyel és hegy motívummal megjelölt téli gumik mellett természetesen van létjogosultságuk a négyévszakos gumiknak is.
Négyévszakos gumik: kompromisszumok és biztonság
Ha a közlekedés biztonságáról van szó, akkor senki nem szeret kompromisszumokat kötni. Ugyanakkor a dolog anyagi oldala mindenképpen figyelmet érdemel. A nyári és a téli gumi cserélgetése is tízezrekbe kerül, s ebben a kopott abroncs cseréje még nincs is benne. Az árak az autóiparban is rendkívüli módon emelkednek, s ez az újonnan vásárolt gumikra is maximálisan igaz. Nem véletlen, hogy sokan elgondolkodnak a négyévszakos gumi beszerzésén. Felmerül azonban a kérdés, hogy ezzel nem kockáztatjuk-e saját és szeretteink biztonságát. Alapvetően azt érdemes megvizsgálni, hogy milyen körülmények között használjuk autónkat.
Hegyvidékre csak téli gumit!
Mielőtt a négyévszakos gumi mellett döntenénk, nézzük meg, milyen területen élünk. A hegyvidéken nem csak a tél zordabb, hanem az útviszonyok is megkövetelik az elővigyázatosságot. Hasonló a helyzet akkor is, ha korán indulunk útnak, vagy az esti órákban, és lefagyott úton térünk haza. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a hagyományos téli gumi mellett tegyük le a voksot. De akkor kiknek javasolt a négyévszakos abroncs?
A legtöbb gumiabroncs webáruház azt javasolja az érdeklődőknek, hogy a négyévszakos gumikat elsősorban városi közlekedéshez ajánlott választani. A városokban az utakon levő latyak, hó gyorsabban elolvad. A nappali közlekedés és a külterületek elkerülése szintén lehetővé teszik, hogy a téli és a nyári útviszonyokon is alkalmas típus kerüljön az autóra. Ezeknek egyébként fontos jellemzője, hogy alapanyaguk megtartja az összetételét alacsony hőmérsékletnek, és 0 fok alatt megkeményednek. Ezt a nyári gumiktól korántsem várhatnánk el.
Apropó, nyári gumik! A tapasztalatok azt mutatják, hogy még mindig túl sokan gurulnak az utakra nyári abronccsal. A probléma ezzel az, hogy a nyári gumi nem felel meg a hideg aszfalt követelményeinek. Sem felületi kialakítása, sem anyagösszetétele nem alkalmas a havas, jeges utakon történő közlekedésre.