Tavaszi megújulás

Új szokások kialakítása 5 lépésben, könnyedén

Bors

Létrehozva: 2025.04.10.

Hallottad már, hogy 21 nap alatt bármit szokássá tehetsz? Ez jól hangzik, de sajnos nem igaz. A valóság ennél sokkal bonyolultabb. Viszont az apró lépések idővel hatalmas változásokat és új szokásokat hozhatnak. Nézzük meg, hogyan csináld a gyakorlatban az új szokások kialakítását a tavaszi megújulás jegyében!

Miért olyan nehéz új szokásokat kialakítani? - A szokások és a változások nem egyik napról a másikra alakulnak ki, hanem úgy hogy egy cselekvést gyakran ismétlünk. Agyunk szereti a rutint, a megszokott dolgokat. Ha valamit elégszer megismétlünk, az beépül a mindennapjainkba, és már nem kell külön figyelmet fordítanunk rá. Ezért olyan könnyű például este lehuppanni a kanapéra és görgetni a telefonunkat, mert ezt már jól begyakoroltuk, mondhatni napi rutinunk. De, ha a tavaszi megújulás mellett döntünk, akkor ennek vége.

tavaszi megújulás
A futás is egy kiváló új szokás, ami segíthet a tavaszi megújulásban (Fotó: Martin Bertrand / Eyepix Group)

Ezekkel a lépésekkel is segítheted a tavaszi megújulást

A közhiedelemmel ellentétben egy új szokás kialakítása nem 21 nap, hanem átlagosan 66 nap. Ez persze egyénenként és szokásonként eltérhet: egy pohár víz megivása reggel könnyebben rögzül, mint például a napi edzés bevezetése. Például legalább hat hét rendszeres edzés szükséges ahhoz, hogy az mozgás szokássá váljon.

Hogyan válhatnak automatikussá az új szokások?

Íme 5 lépés, amivel könnyedén fog menni az új szokások kialakítása.

1. Kezdd kicsiben

Ne akarj egyből hatalmas változásokat! Ha például az a célod, hogy minden nap sportolj, kezdd napi 5-10 perccel. Ha egészségesebben szeretnél étkezni, először csak egy-egy ételt cserélj le. Minél könnyebb az adott szokás, annál nagyobb az esélye, hogy csinálni fogod és hosszú távon is kitartasz mellette.

2. Kösd meglévő szokásokhoz

A legegyszerűbb módja egy új szokás kialakításának, ha egy már meglévő rutinodhoz kapcsolod. Például ha minden reggel kávézol, végezz előtte 10 guggolást. Amikor este fogat mosol, közben gondold végig, miért voltál hálás aznap. Így az új tevékenység természetesen beépül a napi ritmusodba.

3. Ne várj a tökéletes alkalomra a változáshoz

Sokan abba a hibába esnek, hogy várják a tökéletes pillanatot vagy még erőt gyűjtenek hozzá. Ezzel csak a saját idődet húzod. Az új szokásodat tervezd meg előre, legyen kidolgozott ütemterved és akkor is végezd el, amikor épp nincs kedved hozzá.

4. Használj emlékeztetőket az új szokásokhoz

Egy teljesen egyszerű naptár, egy füzet vagy egy applikáció segíthet abban, hogy lásd, mennyire következetesen csinálod az adott szokást. Ha például minden este bejelölöd egy táblázatban, hogy sikerült-e betartani az új szokásodat, ez megerősíti az elköteleződésedet és önbizalmat ad a fejlődéshez.

5. Jutalmazd magad azonnal a változásért

Az agyunk kifejezetten szereti a jutalmakat. Gyakori hiba, hogy az emberek később jutalmazzák meg magukat, például heti öt edzés után vesznek maguknak valami apróságot. Pedig sokkal hatékonyabb, ha a jutalom közvetlenül kapcsolódik a tevékenységhez. Ha például szeretsz filmeket nézni, nézz egy jó sorozatrészt az edzés közben, ne csak utána.

Girls Outdoor Workout
Egy könnyed séta közben is tudunk tenni a jó formánkért (Fotó: Laura Goutcher)

Hogyan szabadulj meg a rossz szokásoktól?

A rossz szokások megszüntetése nem megy egyik napról a másikra, de van néhány trükk, amivel hatékonyabbá teheted:

  • Tedd nehezebbé! Ha például túl sok édességet eszel, ne tarts otthon csokoládét.
  • Cseréld le egy másik szokásra! Ha esténként nassolás helyett inkább iszol egy pohár vizet vagy elolvasol pár oldalt egy könyvből, csökkentheted a rossz szokások iránti vágyat.
  • Figyeld meg, mi váltja ki! Gyakran egy szokást nem önmagáért teszünk, hanem mert egy adott helyzet vagy érzelem kiváltja. Ha például stressz hatására nassolsz, próbálj ki más stresszoldó technikákat, sétálj vagy végezz légzőgyakorlatokat.

Mi történik, ha kihagysz egy napot?

Ha kihagysz egy napot, semmi nem történik, nem dől össze a világ. Az a lényeg, hogy minél többször megismétled az adott tevékenységet, így könnyebben válik szokásoddá. Ha úgy érzed, hogy kezdesz eltávolodni a célodtól, finomíts a terven: lehet, hogy kisebb lépésekkel kell haladnod. Nem az a lényeg, hogy minden nap mindent tökéletesen csinálj, hanem hogy apró lépésekkel, de következetesen haladj a céljaid felé. Ha elhatároztál valamit, ne add fel! Ha már beépült az életedbe az új rutinod, idővel természetessé válik, és meglátod, el sem tudod majd képzelni az életed nélküle!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek