Két zágrábi idegsebészt keresett meg Michael Schumacher családja, s nagy valószínűséggel az ő felügyeletük alatt és a módszerükkel próbálják talpra állítani a hétszeres világbajnokot.
Európa számos országából naponta keresik meg lebénult, reményvesztett emberek a zágrábi Dubrava Kórház idegsebészeit, Darko Chudyt és Vedran Deletist, hogy az általuk kifejlesztett mikrochip segítségével újra mozogni, járni tudjanak.
Michael Schumacher családja a két világhírű szakembert a veronai kórházban kereste meg, ahol egy balesetben teljesen lebénult 17 éves lányt kezelnek, aki reményeik szerint pár hónapon belül újra járni fog. Mint ismert, a német legenda még december 29-én szenvedett síbalesetet, agyműtéten esett át a grenoble-i kórházban, s hónapokig mesterséges kómában feküdt. Jelenleg Lausanne-ban kezelik, s orvosai szerint egy hónap múlva már haza is térhet.
– A családdal való megbeszélés értelmében közvetlenül az otthonába szállítás előtt kerül sor a műtétre, melyet már mi végzünk el, s a Zágrábban kifejlesztett mikrochip agyba ültetésével próbáljuk majd elérni, hogy a világhírű német pilóta ismét beszélni kezdjen és mozogni tudjon – mondta a Jutarnji list című horvát napilapnak dr. Darko Chudy.
Michael Schumacher állapotáról a doktor természetesen nem árulhatott el részleteket, csak annyit, hogy a chip beültetésével biztosan pozitív változások várhatók. – Nagyon jó, hogy a volt versenyző a baleset után azonnal kórházba került, és azóta is a legjobb ellátásban részesült. Az állapota lassan ugyan, de folyamatosan javult, és semmi kétségem nincs afelől, hogy fel fog gyógyulni – véli a neves idegsebész.
A zágrábi orvos-kutató páros mikrochipje működésének lényege, hogy az agyba beültetve a sérült központokat stimulálja, s egy idő után újra működésre kényszeríti. A zágrábi kórházban évente ezer műtétet végeznek ezzel a módszerrel, az esetek óriási többségében teljes sikerrel. A kérdésre, hogy Schumacheren lehet-e segíteni, dr. Chudy határozottan állítja, hogy igen, és ők tudnak is.
Elmondása szerint a szakma világszerte elismeri a mikrochipes módszerük hatékonyságát, s ilyen tekintetben óriási megtiszteltetésnek tartja, hogy súlyos eseteknél immár Japánban is alkalmazzák. – Valami hasonlót a francia agysebészetben is velünk együtt kezdtek fejleszteni, de a mi eredményeink valamiért jobbak, mint az ottaniak.
A közelmúltban három lebénult horvát fiatal kezdett el újra mozogni. Egy lány súlyos közlekedési baleset után, egy másik pedig áramütés következtében kényszerült tolószékbe, de a műtét után pár hónappal állapotuk csodálatos gyorsasággal javult.
– Külön büszkeség egy 17 éves spliti fiú esete, akinek az iskolában állt le a szíve, de az újraélesztés után eszméletlen maradt, és mozogni már nem tudott. Minket hetvenöt nappal az eset után kerestek meg, s beültettük az agyába a chipet. Egy hónappal később magához tért, újabb két hónap után pedig saját lábán hagyta el a kórházat! – meséli az orvos.
Hasonlóan emlékezetes egy közlekedési balesetben kómába esett és lebénult huszonkét éves lány esete. Neki háromszáz nap után ültették be a chipet, s hét hónappal később újra elkezdett járni. A teljes gyógyulás után egyébként a chip nem marad az agyban, hanem kiveszik.
A zágrábi idegsebészeket Schumacher családjának egy német orvos barátjuk ajánlotta, aki évek óta figyelemmel kíséri a munkájukat, s csodálja is, hisz a már-már megszámlálhatatlanul sok, egyébként tényleg komplikált és óriási koncentrációt követelő műtét során egyetlen hibát nem vétettek.
Agyő, depresszió
Egy kaliforniai egyetem kutatói az emberi agyba ültethető mikrochippel kísérleteznek, amivel hatékonyan tudják kezelni a depressziót. Az anna.hu írása szerint az agyba egy apró chipet építenek be, ami akkor aktivizálódik, amikor olyan agyi tevékenységet érzékel, ami a depressziós betegek rossz kedélyállapotára jellemző.
Az agy tevékenységébe ilyenkor avatkozik be és bocsát útjukra olyan apró jeleket, amiktől a beteg általános kedélyállapota jobbra fordulhat. A kutatás sikere hatalmas megtakarítást jelenthetne az Államoknak, ahol évente 42 milliárd dollárt költenek hasonló betegségek kezelésére.