Sport

Tiszeker Ágnes a doppingügyekről: Érnek még minket meglepetések - interjú

Varga T. Róbert

Létrehozva: 2016.09.01.

<p>A riói olimpia doppingszempontból más volt, mint a korábbiak: a viadalt nem rázta meg nagy botrány, a játékok előtt azonban földindulásszerű események történtek. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője szerint a jövô még hozhat érdekességeket a felszínre. </p>

Tiszeker Ágnes a doppingügyekről: Érnek még minket meglepetések - interjú

Forrás: Bánkúti Sándor

– Mérleget vonni még korai, hiszen az eredmények kiértékelése jelenleg is zajlik, a paralimpia pedig még előttünk áll – mondta a Borsnak Tiszeker. – Annyi azonban pozitívumként elmondható, hogy mindössze hét-nyolc doppingeset történt, magyar pedig egy sem. Bízom benne, hogy ez nem is változik.

Mikor mer majd fellélegezni?

A mintákat tíz évig kell megőrizni. Majd akkor. Egyébként nem nagyon izgulok: úgy tűnik, nem volt hiábavaló Rio előtt a rengeteg ellenőrzésünk.

Az oroszok eltiltása példa nélküli. Mi jöhet még?

Tény, hogy ennyi botrányra, velőtrázó horrorsztorira még soha nem derült fény. De nem csak az oroszok James Bond-filmekbe illő csalása tartozik ide. Lebuktak a kenyai atléták is. Állandó téma volt, ki indulhat és ki nem. Jó ötlet volt a nemzetközi Sportdöntőbíróságot bevonni a folyamatba.

A CAS az olimpia alatt huszonnégy órán belül meghozta határozatait, amik ellen nem lehet fellebbezni.

A londoni és pekingi minták újraelemzése kilencvennyolc új pozitív esetet hozott...

Ez bődületes szám! És nekünk ilyen botrányunk nem volt, ami, remélem, a MACS állandó jelenlétének, a felvilágosító munkánknak is az eredménye.

Igen, de az olimpia előtt rengeteg botrány történt itthon is. Ráadásul a sportolók már nemcsak a pályán, hanem azon kívül is küzdenek. Reális félelem, hogy most már egymást mérgezik meg?

A kajakos Dombvári Bence feljelentést tett, az ügye koránt sincs lezárva. Kétségtelen, hogy  az olimpia hatalmas nyomást gyakorol az emberre, a szponzor az eredményekre fizet, a média érdeklődése óriási, így mindig nagy a csalás csábítása. Ezért nyúlnak egyesek doppinghoz. A másik megmérgezése, egészségének kockáztatása azonban új szint. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, azaz a WADA merev álláspontot képvisel. Indiában felmentettek egy sportolót, mert kiderült, hogy nem önszántából került a szervezetébe a teljesítményfokozó, mire a WADA a CAS elé vitte az ügyet, és végül mégsem indulhatott.

De ez nem fair. Mi akkor a megoldás?

Biztosan lesz rá megfelelő szabály. Gondolta volna például, hogy országokat zárnak ki az olimpiáról? Hogy olyan sportoló, mint a rúdugró Iszinbajeva, aki a NOB sportolói bizottságának tagja, nem indulhat Rióban? A doppinghelyzet egy forró üstre emlékeztet, és ma még nem tudni, hogy majd mi sül ki belőle.

Mit tud tenni a MACS, ha valaki egyik pillanatról a másikra sokat javít az eredményén?

Figyelni és ellenőrizni, és még többet ellenőrizni!

A százhatvan magyar olim­pikon közül kit ellenőriztek legtöbbször?

Hosszú Katinkát.

Azt rebesgetik, hogy a női sportolók azért robbantottak nagyot Brazíliában, mert a biológiai útlevél bevezetésekor már eleve bedoppingolva, férfi nemi hormonnal telepumpálva adtak le mintát, így a következő ellenőrzésen ugyanolyan magas hormonszintet produkáltak, ezért nem bukott ki a csalás.

Érdekes felvetés. A növekedési hormon használatának kimutatása új módszer, egy-két éven belül tömegével állapítják meg biztonságosan a használatát. Az adatokat évekig gyűjtjük, ami azt jelenti: lesznek komoly lebukások.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek