Test és lélek

Téveszmékkel tömjük egymás fejét

Bors

Létrehozva: 2016.05.31.

Meg kéne tanulni újra bízni a testünkben ahelyett, hogy őrült diétákat és étrendeket követnénk – javasolta Uwe Knap táplálkozási tanácsadó, miután kielemezte a modern étkezési trendeket.

Téveszmékkel tömjük egymás fejét

 Van néhány olyan tévhit az étkezéssel kapcsolatban, amelyet szinte már lehetetlen kitörölni a fejekből. Egy német táplálkozás-szakértő nézett át és értékelt több mint ezer tanulmányt a modern evési szokásokkal kapcsolatban, és ez arra sarkallta, hogy megírja könyvét a diétás téveszmékrôl és leleplezze a legnagyobb hazugságokat. Ebből mutatunk be néhányat. 

1. A diéta lefogyaszt

Az elterjedt diéták kilencven százaléka nem fo­gyaszt le vég­legesen. Rá­adá­sul miután abbahagyják, a divatos fogyókúrát követők visszaszedik a leadott kilókat, és az esetek többségében erre még plusz is rakódik. Emellett mozgás nélkül elveszítik az izomtömegüket, így a későbbi hízáskor a háj növekszik majd rajtuk. Ezen túlmenően a gyors diéta a kapu az étkezési zavarok felé. 

Ezt tegye: aki fogyni szeretne, tartsa magát távol a diétáktól, váltson étrendet és mindenképpen sportoljon rendszeresen!

2. A húsevés szívrohamhoz vezet
Erre az állításra nincs tudományos bizonyíték. A rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint nincs felismerhető kapcsolat a húsfogyasztás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek között.

Ezt tegye: aki a szívét szeretné erősíteni és védeni, sportoljon rendszeresen, és végezzen kardiogyakorlatokat. A sportos életmódba belefér a húsfogyasztás is, amennyiben egyéb be­teg­sé­gek (például köszvény) ezt nem zárják ki.

3. A vegánok tovább élnek

Nagyon kevés tanulmány vizsgálja a vegánok étrendjét és egészségét, így a kijelentésnek semmilyen tudományos alapja nincs. Továbbá a rendelkezésre álló adatok szerint sem a vegánok, sem a vegetáriánusok  nem élnek hosszabb ideig, mint a húst evők. Az EPIC által végzett táplálkozási vizsgálatok adatai alapján azoknál várható a legmagasabb élettartam, akik mértékletesen fogyasztanak húst.

Ezt tegye: el kell fogadni, ha valaki etikai okokból nem eszik állati eredetű élelmiszereket. Aki azonban azért nem fogyaszt ilyet, mert úgy gondolja, hogy nélkülük egészségesebb lesz, az elhitte a növényi étrend lobbistáinak meséjét – állítja Uwe Knap.

4. Minél több rost, annál jobb!

Tény, hogy a rostos élelmiszerek jó szélhajtók, megmozgatják a beleket. Hogy mennyit kell ezekből megenni, az mindenkinél egyedi, nincs rá szabály. Sőt vannak olyanok, akiknek érzékeny az emésztésük, így már kis mennyiségű rostos ennivaló is fájdalomhoz, görcsökhöz és puffadáshoz vezet.

Ezt tegye: hallgasson a hasára! Csak az emésztőrendszere tudja, mennyi rostot bír feldolgozni. Ha gyakran begörcsöl a hasa ilyen ennivaló fogyasztásakor, csökkentse a mennyiséget.

5. A sportolóknak szükségük van proteinkiegészítőkre

Egy normál étrend több mint elég fehérjét tartalmaz. Ez a mennyiség még az erősportokat végzőknek is elegendő ahhoz, hogy több kiló izmot építsenek magukra extraadag fehérje fogyasztása nélkül. 

Ezt tegye: ahelyett, hogy feleslegesen költene fehérjekészítményekre, állítson öszsze egy olyan finom étrendet, ami megfe­lelő mennyiségű fehérjét tartalmaz.

6. A reggeli a legfontosabb étkezés

Ez fiktív étrend, nélkülöz minden tudományos alapot – írja a szakember. A nap legfontosabb étkezése szerinte az, amikor a leginkább éhesek va­gyunk. 

Ezt tegye: aki nem éhes reggel, az ne egyen! Elég hosszú még a nap ahhoz, hogy akkor élvezze az evést, amikor tényleg erre vágyik.

7. A gabona a legegészségesebb reggeli

Az egészséges és egészségtelen ételek felosztásának nincs értelme. Akinek fájdalmas görcsei lesznek például a tejtől és a fruktóztól, a gyümölcsöktől felfúvódik a hasa, hogyan ehetne teljes értékű müzlit reggelire csak azért, mert egészséges.

Ezt tegye: ha tojást, szalonnát és kenyeret eszik reggelire, nem probléma akkor, ha közben odafigyel a mennyiségre és arra, hogy ne tartalmazzon túl sok kalóriát.

8. A kolbász rákot okoz

Az Egészségügyi Világszervezet nagy izgalmat okozott, amikor 2015 végén bejelentette, hogy a kolbászban rákkeltő anyagok vannak. A WHO azonban a mai napig nem tette közzé az eredeti vizsgálatból származó értékelést. 

Ezt tegye: nincs egyetlen olyan rákos beteg sem a világon, akiről bebizonyosodott volna, hogy a kolbásztól lett daganatos beteg, így nyugodtan egyen kolbászt, ha szereti, mértékkel.

9. A csokoládé hizlal

A svájciak a legvékonyabbak Európában annak ellenére, hogy ők eszik a legtöbb csokoládét. Ám ehhez hozzá kell tenni, az is egy statisztikai összefüggés, hogy minél több csokoládét eszik valaki, an­nál nagyobb lesz a testtö­meg­indexe.

Ezt tegye: ha szereti a csokoládét, legjobb, ha csupán akkor eszik, amikor valóban nagyon kívánja. Pusztán időtöltésből vagy éppen a stressz elűzésére semmiképp ne fo­gyassza!

10. A superfood szuperegészséges

A superfood pusztán egy marketingkifejezés arra, hogy eladják az egzotikus magvakat vagy gyümölcsöket. Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ezek elősegítenék az egészséget.

Ezt tegye: ahelyett, hogy drágán megveszi a superfoodnak nevezett ételeket, egyen áfonyát, ribizlit és homoktövist vagy lenmagot! Ezeknek ugyanolyan értékes a tápanyagtartalmuk.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek