Egyre súlyosabb mértéket ölt a fiatalabb korosztály telefonfüggősége, néhányuknak fontosabb a mobiltelefonja, mint a saját édesanyja vagy a testvére.
Bárhová nézünk, mindenfelé telefonjába merülő embereket látunk. A függőség szinte minden társadalmi réteget érint. Az okostelefon-mánia manapság mégsem tűnik annyira ördögtől valónak, mint korábban, viszont abba ijesztő belegondolni, hogy a fiatal generáció egy része nagyobb jelentőséget tulajdonít a kezében lévő méregdrága telefonnak, mint a saját családtagjának.
Új jelenség
A Bors által megkérdezett pszichológus szerint a jelenség komplex kérdés, de nem minden esetben probléma. Alapvetően az nem baj, ha az ember kötődik a telefonjához vagy bármely gyakran használt tárgyhoz. A pszichológus szerint különbséget kell tenni, hogy melyik rokonnál válik fontosabbá a telefon. Talán furcsa belegondolni, de egy tőlünk távol élő rokon iránt olykor nem kötődünk érzelmileg olyan mértékben, mint a mindennap használt telefonunkhoz. A kapcsolat erőssége ugyanis nagyban függ attól, hogy mennyi időt töltünk a rokonnal és milyen mély kapcsolat alakul ki közöttünk. Ennek tudatában pedig érthető, hogy érzelmileg miért kötődik jobban valaki az élete részét képező telefonhoz, mint ahhoz a személyhez, akivel egy évben egyszer, családi összejövetel során találkozik.
Lazuló emberi kapcsolatok
A jelenség akkor válik problémává, ha a telefon egy velünk együtt élő családtagnál válik fontosabbá. A pszichológus szerint például akkor kötődünk jobban a mobilunkhoz, mint például a testvérünkhöz, ha a két személy között rossz a kapcsolat, például ha a testvérek nem szeretik egymást. Ha a kapcsolatban törés van, ha az emberek közti viszony minősége rossz, akkor kialakulhat az a helyzet, hogy a telefon fontosabbá válik, mint maga a személy.
A szakember szerint tehát nem a telefon hibája, ha erősebb érzelmeket vált ki az emberből, mint a családtagja, ezt minden esetben a két személy közötti viszony határozza meg. Ebből pedig következik, hogy ha valaki jó viszonyt ápol a családtagjaival, annak fontossági sorrendjében sosem lesz előrébb a telefon a rokonoknál.
Szoros kapcsolat
Az internetes hozzászólásokból jól látszik, az emberek többségét aggasztja. hogy a telefon egyre fontosabbá válik. A tárgyakhoz való szoros kötődést évtizedek óta kutatják a szociológusok. Már a kilencvenes években azt tapasztalták, hogy az emberek érzelmileg kötődnek a használati tárgyakhoz. Ennek egyik legszembetűnőbb jele, amikor becézgetjük a tárgyat vagy egyenesen azonosulunk vele. Például nem azt mondjuk, hogy csörög a telefonom, hanem, hogy csörgök.
Szinte már testrész
Vitathatatlan, hogy a telefon fontos szerepet tölt be az életünkben. Azért tudott ennyire szorossá válni az utóbbi időben, mert a technológiai fejlesztések miatt egyre több helyzetben használjuk a telefonunkat, nem csak kapcsolattartásra. Telefonnal intézzük banki ügyeinket, vacsorát rendelünk vele és még lehetne sorolni. Ezzel párhuzamosan pedig egyre több időt is töltünk az okostelefonunkkal. Szinte már olyan szerepet tölt be a készülék, mint egy testrész.
A kutatások már régóta rámutattak arra, hogy a telefon és az ember sorsa egyre szorosabban összefonódik, ezáltal pedig kialakul az ember és a telefon között egy olyan érzelmi kötődés, ami korábban csak az emberek között volt jellemző. Ezért van az, hogy az ember sérülékenynek érzi magát, ha lemerül a telefonja, gyakorlatilag ilyen helyzetben az emberek egy része nem érzi magát biztonságban.
Mindezek tudatában az kijelenthető, hogy ha az emberek elég energiát fektetnek az egymással való kapcsolatba, akkor a telefon – bármennyit is használjuk – sosem lesz fontosabb a családtagnál.