Az új évben a legtöbben a fogyást tűzik ki céljukként: januárban megtelnek az edzőtermek, mindenki a diétás recepteket bújja. Aztán valahogy elfogy a lelkesedés, és az év végén a legtöbben ugyanott tartanak, mint 365 nappal korábban. Miért van ez így, hol bicsaklanak meg az újévi fogyási fogadalmak? Sávoly Dóra személyi edző személyes tapasztalatai alapján elmondja, mit tehetünk, hogy céljaink megvalósuljanak.
1. Gyors változást akarunk
Nagyon sokan követik el azt a hibát, hogy az új esztendőben 180 fokos fordulatot akarnak venni, és egyik napról a másikra radikálisan megváltoztatják az étkezésüket. A tapasztalat az, hogy nem működik! A szervezetünket nem sokkolhatjuk hirtelen: mind az edzésben, mind az étkezésben is a fokozatosságot és a tudatosságot tartsuk szem előtt. Idő kell az agyunknak és a testünknek is, amíg megszokja az új rendszert.
2. Koplalós diétát választunk
Nem kell egyből kemény önsanyargatásba kezdenünk megvonva vagy radikálisan csökkentve a szénhidrátot, vagy ami még rosszabb: koplalásba kezdeni. A könnyedebb diétákkal érdemes kezdeni a fogyást az új esztendőben. Hosszú távon nem tartható és nem is egészséges a koplalás. Sávoly Dóra azt javasolja, olvassunk utána a helyes táplálkozás alapjainak, de kérhetünk tanácsot szakembertől is.
3. Belecsapunk a lecsóba
A fokozatosság az edzésekben is fontos tényező – mondja a szakember. Először csak átmozgató jellegű, könnyed edzésekkel kezdjünk, és utána lehet napról napra jobban terhelni magunkat. Így nem történik meg az a gyakori eset, hogy feladjuk két hét után, miután túlerőltettük magunkat, izomlázunk lesz, és elmegy a kedvünk az egésztől. Ha eddig nem sportolt, érdemes felkeresni egy személyi edzőt. Eleinte elég a heti két-három. Az edző abban is tud segíteni, hogy otthon milyen feladatokat tudunk végezni.
4. Hamar engedünk a csábításnak
A nagy elhatározások általában az első kísértésekig tartanak: egy-kettőnek még ellenállunk, de a harmadiknál már sokszor elcsábulunk. A legtöbb fogyókúra itt szokott megbicsaklani. A családnak, barátoknak ne hagyjuk elcsábítani magunkat a sült krumplira, a sütire, a cukros üdítőre. Koncentráljunk a célra, és ezek helyett salátát, cukormentes desszertet, italt válasszunk! Jó, ha magunk tudunk főzni a hétköznapokon, hisz így tudjuk, milyen alapanyagokból készül a menü, akár több napra előre. Ha ez nem megoldható, akkor a diétás fogásokat kiszállító cégek is jó alternatívák lehetnek: a fix ebéd nem visz el a hirtelen megoldandó – általában egészségtelen –, gyors étkezések irányába. Mindig legyen nálunk valamilyen, az egészséges étkezési rendszerbe illeszthető nasi, például fehérjeszelet, olajos magvak, alma, sárgarépa. Ezzel megoldhatjuk, hogy ne legyünk farkaséhesek, mert akkor sokkal többet fogunk enni, és óhatatlanul a kalóriadúsabb falatokat választjuk.