Szerencsére ma az orvostudomány már kicsit fejlettebb eszközökkel rendelkezik, mint néhány észázaddal ezelőtt, így az akkor még bevett szokásnak számító vizsgálati módszereket nem kell alkalmazni; a vizelet szagolgatását, ízlelgetését is mellőzni lehet. Ellenben arra manapság is érdemes odafigyelni, hogy sok betegséget előre jelezhet, ha hirtelen megváltozik a vizelet színe.
Nem túl világos, nem túl sötét, ez az ideális, az egészséges szín. Azonban, ha valamivel világosabb mint a halványsárga, akkor valószínűleg több vizet iszik, mint amennyire szervezetének szüksége volna – magyarázta Dr Luke Powles a Bupa Health Clinics orvosa a Cosmopolitannak.
Ha sötétebb árnyalatokban ürül szervezetéből a vizelet, akkor az a legtöbb esetben azt jelenti, hogy nem jut elegendő folyadékhoz, és kezd kiszáradni. Ha már a borostyán sárga színárnyalatot is elérte, akkor azonnal igyon meg néhány pohár vizet, mert az már a kiszáradás konkrét tünete. A dehidratáció hosszabb távon megnehezíti a szervezet működését, így erre fontos odafigyelni a komolyabb betegségek elkerülése érdekében.
Igen, bármennyire is meglepő, akár zöld színűvé is válhat a vizeletünk, de ettől nem kell megijedni: legtöbbször az elfogyasztott ételek, valamint a szervezetünkbe kerülő ételszínezékek a felelősek ezért a jelenségért, ha csak nagyon ritkán találkozunk ezzel, nem kell aggódni. Nagyon ritka esetben viszont a gyógyszerek is okozhatják, illetve genetikai rendellenességre, valamint a hypercalcaemiára is utalhat, ha gyakrabban fordul elő, mindenképpen keressen fel egy szakembert.
Gyakran itt is csupán az ételek okozzák az elváltozást, de nem árt odafigyelni, mert ha nem ettünk semmilyen piros színű gyümölcsöt vagy zöldséget, akkor bizony a vér okozza az elszíneződést. Ez pedig vesék gyulladása, húgyúti fertőzések miatt történhet. Ezzel is érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, mivel ezzel könnyen megkímélhetjük magunkat a későbbi fájdalmaktól, kellemetlenségektől.