Test és lélek

Részcéloktól lesz sikeres a fogyókúra

Bors

Létrehozva: 2019.01.06.

Első helyen áll az újévi fogadalmaknál a testedzés, illetve étkezésre való odafigyelés. Viszont az emberek csak kis százaléka tudja véghezvinni a terveit, aminek oka, hogy már a fogadalmat sem jól kezdjük.

Nem a cél a lényeg

Januárban még tömve vannak, február, már­cius közeledtével viszont szinte teljesen kiürülnek az edzőtermek. Nem csoda, hiszen a szakértők szerint már az elején rosszul kezdjük.

– Nagyon sokszor egy elhamarkodott kijelentést teszünk. A döntésünk hátterében olyan vágy áll, amelyet az előző években nem tudunk beteljesíteni. Az az ember, akinek problémája van a súlyával, gyakrabban tesz újévi fogadalmat, abban reménykedve, hogyha most kezdi el, akkor ez valóra fog válni, pedig igazából az életmódváltás nincs időhöz kötve – magyarázta lapunknak Makai Gábor pszichológus, majd hozzátette: nem a célt kell megfogalmaznunk, hanem az ahhoz vezető utat.

– Lehet, hogy furcsán hangzik, de sokkal eredményesebbek leszünk, ha tervet készítünk, és csak részcélokat tűzünk ki. A cél ugyanis egy nagy lufi, a részcél viszont teljesíthető kell hogy legyen, így pedig biztosan elérjük a kívánt végeredményt – figyelmeztetett a szakértő. A végeredményhez vezető utat kell megfogalmaznunk, ami első körben lehet például a heti két nap edzés, majd a táplálkozásra való odafigyelés. A lényeg, hogy ne várjunk el hirtelen nagy dolgot magunktól, adjunk időt arra, hogy a kitűzött célokat teljesí­te­ni tudjuk.

Életmódot kell váltani

Ha már elindultunk az edzőterembe, az jó jel, viszont ennek ki is kell tartania. Az is fontos, hogy a feladatokat helyesen végezzük el.

– Az emberek ott rontják el, hogy fogyókúrázni akarnak, de ezt inkább diétának kellene nevezni. Fontos, hogy ez ne ételmegvonás legyen, hanem egy tudatos, egészséges étkezés, ami nem csak tizenkét hétig tart, mivel ilyenkor köszönnek vissza majd a pluszkilók – kezdte Rácz Gergő személyi edző.

– Ha odafigyelünk az étkezésre, csökkentjük a tápanyagmennyiséget, és rendszeresen mozgunk is, akkor biztosan lesz eredmény. Az emberek általában akkor torpannak meg, amikor beérnek a stagnáló idő­­szakba. Ilyenkor a táplálkozáson is kell változtatni, és a mozgásformán is, hogy ne legyen egyhangú. A szénhidrát- és fehérjebevitelt érdemes ingadoztatni, ami azt jelenti, hogy az egyik héten legyen magasabb a szénhidrátbevitel, és kevesebb a fehérje, valamint a zsír, a kö­vetkező héten pedig fordítva. De ezt akár háromnaponta is váltogathatjuk, így a testünk nem szokik hozzá az egyoldalú étkezéshez – magyarázta a he­lyes módszert Rácz Gergő.

Életmódot kell váltani

Minden szakértő egyetért abban, hogy a legfontosabb a kitartás, enélkül nem fogjuk tudni valóra váltani a céljainkat. Ne keseredjük el akkor se, ha nem látunk rögtön eredményt, inkább a sok apró lépésre fektessük a hangsúlyt! Az orvosok szerint, ha le tudunk szokni a habzsolásról, már jó irányba haladunk. A lassú, alapos rágással és lassú evéssel kevesebb ételt viszünk a szervezetbe, mint a gyors falással, így már ezzel is sokat tehetünk. A rendszeres, tempós gyaloglás is többet segít, mint gondolnánk, ugyanis beindítja a zsírégetést, és hozzászoktatjuk a szervezetünket a rendszeres testmozgáshoz.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek