A legtöbb fogyókúra alatt tiltott minden, ami cukros, vagy fehér lisztből készül. De nyugalom, nem kell megijedni, van mivel helyettesítsük ezeket!
Forrás: Thinkstock
Finoman a szénhidráttal
A fogyni vágyóknak az egyszerű szénhidrátokat összetettekre, lassabban felszívódóra kell cserélni. De mit jelent ez?
– Nem minden szénhidrát ártalmas. Valójában egy gramm szénhidrát kalóriatartalma pont annyi, mint egy gramm fehérjéé – mondta Kovács Judit dietetikus.
– A legtöbb esetben az a baj, hogy szénhidrát alatt valami nassolnivalóra gondolunk. Ezek valóban hirtelen megemelik a vércukorszintet, ami gyorsan le is esik. Ilyenkor újra valami édességre vágyunk, és ezeknek a finomságoknak valóban magas a kalóriatartalma, ami a baj okozója. Helyettük az összetett szénhidrátok a jók. Például a száraz hüvelyesek, gyümölcsök és a teljes kiőrlésű pékáruk.
Ezek minimális fogyasztása nem vezet súlygyarapodáshoz – mondja a szakértő, aki hozzátette: a méz sem jó maradéktalanul a diéta alatt. Bár igen egészséges, magas cukortartalma miatt csak mértékkel fogyasztandó!
Tegyünk rendet az édesítőszer-káoszban!
Mit válasszunk cukor helyett? Hát édesítőszert! A legtöbbel ugyanúgy lehet sütni-főzni, mint a cukorral, csak sokkal kevesebb kalóriát tartalmaznak. Recepttől függően egyes esetekben jobban járunk a folyékony termékekkel.
• Eritrit: Természetes eredetű, és tényleg nulla kalóriás. Ez a legjobb, ha a kalóriamentes szerek közül kell választani. Egyetlen hátránya, hogy van egy kicsi mentolosnak vélt utóíze, amely zavaró lehet.
Ára: 2000–3000 Ft/kg
• Stevia: Stevialevélből készült természetes édesítő. Kicsit kesernyés, ezért sokan nem szeretik. Cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják, mert nem emeli meg a vércukorszintet, hiszen a glikémiás indexe nulla.
Ára: 2000–3500 Ft/kg
• Xilit, nyírfacukor: A természetes édesítőszerek közé tartozik, és szinte minden zöldségben és gyümölcsben előfordul. Bár van kalóriatartalma, de jóval kisebb, mint a cukoré, az íze szinte majdnem visszaadja az igazi cukorízt. • Mesterséges édesítőszerek: Aszpartám, ciklamát és szacharin, vagyis a „pötyik”. Ezek szintetikus úton előállított szerves vegyületek. Ezektől sem kell félni, mivel csak extrém mennyiségben okoznak problémát.
Ára: 4000–5000 Ft/kg
Lisztkisokos – Melyiket válasszam?
A kilók könnyebben szaladnak le, ha a fehér lisztet lecseréljük rostban gazdagabb változatra.
• Teljes kiőrlésű lisztek: energiában és szénhidráttartalomban nem térnek el jelentősen a fehér liszt tápanyagtartalmától, azaz mennyiségileg nem ehetünk többet belőlük. Viszont háromszoros rosttartalmuk miatt segíti a jóllakottság fenntartását.
• Durumliszt: Fehér- és teljes őrlésű változata is van. Lassabban emeli a vércukorszintet. • Grahamliszt: Nagyobb szemcseméretűre őrlik, ezért tápanyagtartalma lassabban szívódik fel, egyenletesen emeli a vércukorszintet. Magas a rosttartalma.
• Zabliszt: A teljes őrlésű búzalisztnél 10 százalékkal alacsonyabb a szénhidráttartalma.
• Barna rizsliszt: Nem csak nagyon jó foszfor- és vasforrás, de élelmi rostokban is gazdag. Az íze pedig semleges, jól használható különféle ételekhez. Nem mellesleg gluténmentes is.
• Tönkölyliszt: A közönséges búzához képest a tönkölybúza fehérjetartalma hatszor magasabb. Az emberi szervezet számára sokkal jobban hasznosítható fehérjéket tartalmaz, aminosav-összetétele kiváló.
• Hajdinaliszt: Gluténérzékenység miatt sem kell lemondani a nasikról. – Ha egyszerre kell odafigyelnünk a gluténmentességre és a lassú felszívódásra, például inzulinrezisztencia és gluténérzékenység miatt, akkor a hajdinaliszt vagy a különféle maglisztek lesznek segítségünkre – javasolja Abonyi Orsolya.
Tévhit!
Sokan úgy vélik, a barna színű nádcukor egészségesebb, de van egy rossz hírünk: nem jobb a fehérnél. – A különbség csupán annyi, hogy a barna cukrot kevésbé tisztítják. Igaz, hogy ennek egy picit több az ásványianyag-tartalma és az íze karamellásabb, de mindkettő 100 százalék szénhidrát – mondta a Borsnak Abonyi Orsolya dietetikus.
Büntetlen evés, hízás nélkül
Íme a legalacsonyabb kalória- és szénhidráttartalmú élelmiszerek, amelyekből annyit ehetünk, amennyit csak akarunk, mégsem fogunk hízni.
Tudta-e, hogy a szőlőcukor is cukor?
Leginkább edzés után alkalmazzák a glikogénraktárak visszatöltésére, amíg nyitva van az inzulinkapu. A szőlőcukor (dextróz) rögtön a véráramba és a májba jut. Vércukorszint-leesésnél is alkalmazható 1-2 szem. Csak úgy viszont nem ajánlatos, mert hizlal.