<p>Abonett, puffasztott rizs, kétszersült, lapkenyér vagy éppen tortillatekercs. A legtöbben ezekhez nyúlnak, amikor diétába vagy fogyókúrába kezdenek.</p>
Inkább uzsira
Sokan törlik ki az étrendjükből a kenyeret, pedig szénhidrátra is szüksége van a szervezetnek. A hiánya akár rosszulléthez is vezethet.
– Nem az a lényeg, hogy ne egyen kenyeret, aki fogyni vagy diétázni szeretne, hanem hogy az a kenyér, amit eszik, ne fehér kenyér legyen – állítja Barva Zsófia dietetikus. – Egyébként is tévhit, hogy a legnagyobb ellenségünk a szénhidrát és a kenyér: egy egészséges életmódnál a teljes értékű gabonából készült kenyér még ajánlott is. Az abonettet, a kétszersültet, a puffasztott rizst és társait én nem javasolnám sem reggelire, sem vacsorára. Inkább tízóraira és uzsonnára, arra viszont tökéletes egy kis gyümölcs vagy esetleg joghurt mellé.
Csillagokat látnak
A mesterségesen előállított kenyérpótlók természetesen nem ártanak, ugyanakkor hiánytüneteket tud produkálni, ha valaki csak ezeket eszi a teljes kiőrlésű, rozsos, magvas vagy éppen Graham kenyér helyett.
– Aki lejjebb szorítja a szénhidrátmennyiséget, jelentkezhet nála gyengeség, szédülés. Sokan, akik drasztikusan fogytak le, tapasztalták: lehajoltak, felemelték a fejüket és csillagokat láttak, megszédültek. Ezt első körben a szénhidráthiány okozza. A szervezet így jelez, hogy nem kapja meg azt a mennyiséget, amire szüksége lenne – magyarázta Barva Zsófia. – A szénhidrátnak kell kitennie a napi energiabevitel bő felét, a többi pedig oszoljon meg a fehérje és a zsír között! Sokan egy kalap alá veszik a kenyeret a cukorral, az édességgel, mert az is szénhidrát. De fontos tudni, hogy a kettő nem ugyanaz.
A mérték a lényeg
Meglepő, hogy a teljes kiőrlésű és a fehér kenyérnek a szénhidrát- és kalóriatartalma majdhogynem ugyanannyi (10 dekában körülbelül 50 gramm szénhidrát). A különbség abban van, hogy a teljes kiőrlésű lassabban szívódik fel a rozstartalma miatt, magyarul később érezzük éhesnek tőle magunkat. Klink Dóra táplálkozás-szakértő szerint sem jó, hogyha teljes mértékben kitörli valaki az étrendjéből a kenyeret.
– Én azt látom, hogy sok embernél a mértékletesség és a tudatosság hiánya okozza az elhízást. Sokan kapkodnak ezekért a kenyérpótlókért, pedig a gluténmentesen kívül ugyanúgy liszt van mindegyikben. Én nem vagyok a híve ezeknek. Ha valaki ki szeretné iktatni a fehér lisztet, van más alternatíva is. Én például útifűmaghéjból szoktam zsemlét készítek. Ennek nagyon alacsony, szinte nulla a kalóriaértéke, ráadásul eltelít, így nem érzi éhesnek magát az ember – mondta Klink Dóra.
Útifűmaghéj zsemle
Hozzávalók 6 darabhoz: 3,5 dkg útifűmaghéj * 100 g natúr joghurt vagy kefir * 4 tojás * 1,5 dkg lenmagliszt/szezámmagliszt * 1 dkg szezámmag * 2 tk sütőpor * 1 tk só vagy 2-3 tk himalájai só
A hozzávalókat összekeverjük, 10 percig állni hagyjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsiben, 200 fokra előmelegített, légkeveréses sütőben 20 perc alatt megsütjük.
Egy zsemlében: 68 kcal, 1 g szénhidrát, 6 g fehérje, 3,5 g zsír
Abonett (extrudált kenyér)
Energia: 337 kcal/100 g * Szénhidrát: 65 g/100 g
Összetevők: teljes kiőrlésű búzaliszt, kukoricadara, étkezési só
Kétszersült
Energia: 382 kcal/100 g * Szénhidrát: 58 g/100 g
Összetevők: teljes kiőrlésű búzaliszt, búzaliszt, pálmaolaj, ételecet, búzaglutén, élesztő, étkezési só, lisztkezelő szerek
Korpovit
Energia: 450 kcal/100 g * Szénhidrát: 69,5 g/100 g
Összetevők: gabonák (94 százalék), pálmaolaj, árpamaláta-kivonat, térfogatnövelő szerek, élesztő, étkezési só, lisztkezelő szer, természetes módon előforduló cukor
Puffasztott rizs
Energia: 356 kcal/100 g * Szénhidrát: 77,6 g/100 g
Összetevők: barna rizs, fehér rizs, jódozott tengeri só