A friss tanulmány szerint akik több vörös, vagy sült húst fogyasztanak, azoknak veszélyben van a dús hajkoronájuk.
A legtöbbeknek már nem kell bemutatni a tényt, miszerint az egészséges zsírok jót tesznek a szervezetnek, míg az egészségtelenek roncsolják azt. Ám most az is kiderült, még a hajra is durva hatással vannak a káros zsírok.
Az olyan egészséges zsírok, mint az avokádó, az olívaolaj és a lazac, számos egészségügyi előnnyel járnak, a szívműködéstől az erősebb immunrendszerig. Az egészségtelen zsírok pedig, köztük a vörös húsból és a sült ételekből származó zsírok a szívbetegségek és bizonyos rákos megbetegedések fokozott kockázatával járnak. A kutatások szerint ráadásul az egészségtelen zsírokban gazdag étrend összefügghet a hajhullással is.
A Tokiói Egyetemen indítottak a közelmúltban egy kutatást, amiben a zsírban gazdag étrendet vizsgálták. A kísérletben egereken tesztelték a magas zsírtartalmú étrend hatásait. Mivel a korábbi kutatások szerint a túlsúlyos embereknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki kopasz foltok és ritkul ki a haj, úgy gondolták, az egereknél is látszani fog az egészségtelen étrend hatása. És nem tévedtek – közölték a Nature folyóiratban.
Mindössze néhány nap kellett ahhoz, hogy az egereken kopasz foltok alakuljanak ki. Ráadásul az idősebb egerek jobban is szenvedtek a következményektől, mint fiatalabb társaik.
A tanulmány szerzői szerint a zsíros ételek kimeríthetik a szőrtüsző őssejteket, vagy a szőrtüszőben lévő hosszú életű sejteket. A normál hajnövekedési ciklus során ugyanis a szőrtüsző őssejtek aktiválódnak és feltöltődnek, hogy egészséges gyökeret hozzanak létre, ami a haj növekedését eredményezi. Rendellenes ciklusban ezek az őssejtek nem aktiválódnak. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a magas zsírtartalmú étrend hozzájárulhat egy rendellenes ciklushoz azáltal, hogy gyulladásos molekulákat juttat a szervezetbe. Ezek a molekulák oxidatív stresszt okoznak, és blokkolják a szőrtüszők regenerálódását, ami kisebb tüszőket és gyorsabb hajhullást eredményez.
Míg sokan a hajszálak vékonyodását és a kopaszodást a férfiakat érintő problémáknak tekintik, a becslések szerint a nők 50 százaléka tapasztal észrevehető hajhullást élete során.
Szerencsére a magas zsírtartalmú étrend okozta hajhullás megelőzhető. Az Archives of Dermatological Research-ben megjelent tanulmány szerint a mediterrán étrend csökkentheti az androgenetikus alopecia kockázatát. Az androgenetikus alopecia a hajhullás azon típusa, amely jellemzően mindkét halánték felett kezdődik, és a hajszálak visszahúzódását okozza. Bár ez az állapot nem visszafordítható, sok friss fűszernövény és friss zöldség fogyasztása lelassíthatja annak kialakulását.
Egy másik tanulmány szerint bizonyos hiányállapotok is hatással lehetnek a haj növekedésére. Vagyis az étrend megváltoztatásával sokat tehetünk a káros folyamatok ellen. Kezdhetjük azzal, hogy csökkentjük a pékáruk, pácolt húsok, sajtok, sült ételek és más, magas telített zsírtartalmú ételek fogyasztását. A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek fogyasztása megakadályozhatja a vitamin- vagy ásványianyag-hiány kialakulását, amely hozzájárulhat a hajhulláshoz.
A D-, C-, B-vitamin és a vas jelentős hatással van a haj növekedésére. Fontos szerepet játszanak a haj belülről történő táplálásában és a károsodás mertékének csökkentésében. Ezen vitaminok optimális szintjének fenntartása remek módszer a rossz táplálkozási értékek okozta hajproblémák leküzdésére.
A B-vitamin család több tagja csökkenti a stresszt, és ennek áttételesen a haj hullására is van hatása. A B12-vitamin hiánya például közvetlenül a hajhullásból mutatható ki egyszerűen azért, mert magának a haj anyagának ez az egyik összetevője. A B-7 vitamin erősíti a törékeny hajszálakat, a B-5 vitamin javítja a haj összetételének állapotát, és segíti a hajnövekedést.