Egy alvásszakértő szerint a megnövekedett koffeinigény mellett sokkal súlyosabb problémákat okoz, ha valaki rendszeresen megvonja magától a legfelelő mennyiségű alvást.
Túl kevés alvás mellett az ember könnyen érezheti magát másnaposnak ébredés után, és akár extrém igénye is lehet a kávéra. Egy idegtudós nemrég egy podcastben arról beszélt, hogy nem csupán a koffein iránti sóvárgásunkat befolyásolja az alvás mennyisége, a hatások ennél sokkal komolyabbak is lehetnek.
Matthew Walker több mint száz, alvással kapcsolatos kutatást vizsgált, amelyek eredményével rámutatott, hogy legyen szó akár a környezet, akár alkohol vagy gyógyszerek által befolyásolt, rossz minőségű alvásról, az minden esetben rossz hatást gyakorol az egészségünkre.
A túl kevés alvás egy évtizeddel öregíti a szervezetet, ami a közérzetben, a termékenységben, az izomzat egészségében és a szexuális teljesítményben is megmutatkozik
– jelentette ki a szakember.
Mint mondja, az eredmény azoknál mutatkozik különösen, akik hat, vagy annál kevesebb órát töltenek naponta alvással. Walker szerint egy felnőtt embernek átlagosan nyolc órát kellene aludnia, hogy egészségét támogassa.
Sokan úgy élik az életüket, hogy alultejesítik ezt az alvásmennyiséget, miközben észre sem veszik, hogy ez mennyire rossz hatással van rájuk. Az ember az egyetlen faj, amelyik szándékosan megfosztja magát az alvástól, látszólagos haszon nélkül
– tette hozzá az idegtudós.
(via)