Egészség

Erről eddig miért nem tudtunk? Eláruljuk, mit tesz veled a délutáni alvás!

Bors

Létrehozva: 2023.08.10.

Kutatók szerint a rendszeres délutáni alvással rengeteget tehetünk az egészségünkért és még fiatalít is.

Sokan szeretnek a délutáni sziesztának hódolni, míg mások szerint sokkal hasznosabban is el lehetne tölteni az időt. Utóbbiak hiába hivatkoznak „haszontalan pihenésként” a nappali szunyókára, egy friss kutatás szerint igenis szükségünk van rá, sőt, még fiatalok is maradhatunk tőle!

Egy kis délutáni szundi amellett, hogy felfrissít, még az agyunknak is jót tesz Fotó: Pexels

A nemrég publikált kutatásban kifejtik, hogy az agy zsugorodása egy olyan folyamat, ami a kor előrehaladtával mindenkit érint, a délutáni szundival azonban késleltethetjük ezt az elkerülhetetlen folyamatot.

A Mindmegette idézi a Sleep Health folyóiratban megjelent tanulmányt, amely szerint 35 éves kortól egy átlagos személy agya évi 0,2%-kal zsugorodik, 60-65 éves korban ez az arány évi 0,5%-ra is megnő. A kutatás arra mutatott rá, hogy a délutáni alvás meggátolja az idegsejtek károsodását, így a szerzők azt javasolják, hogy a legjobb hatás elérése érdekében naponta legalább 30 percet aludjunk napközben.

Dr. Victoria Garfield, a University College London genetikai epidemiológiai kutatója szerint számtalan előnye van, ha délutánonként ledőlünk egy kicsit szundikálni, a lap össze is szedte a legfontosabbakat.

Csökkenek az idegrendszeri zavarok

A napközbeni alvás legalább olyan fontos az egészségünk és az életfenntartásunk szempontjából, mint az étel és a víz. Tartós leterheltség és kialvatlanság hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a kortizolhiány tünetei: romlik a stressztűrő képességünk, szorongás, ingerlékenység, súlyosabb esetben pánik, vagy depresszió is jelentkezhet.

Megelőzheti a szívbetegségek kialakulását

A délutáni szieszta igen fontos a mindennapos testi és szellemi megújulásunkhoz. Időskorban gyakoribbak lehetnek az alvásproblémák, márpedig ha rendszeresen rosszul vagy keveset alszunk, az a fáradtság mellett magas vérnyomást és ezzel együtt szívbetegségeket is okozhat. A kezeletlen magas vérnyomás különböző krónikus betegségek kialakulásának kockázatát eredményezi. Ilyen súlyos szövődmény a stroke, a szívinfarktus vagy akár a hirtelen szívhalál.

Növeli a kognitív feladatok teljesítését

A napközbeni alvás felér egy adrenalinlökettel. Ébredéskor az agy ugyanis adrenalint is termel, ami növeli a kreativitásunkat és javítja a koncentrációs képességünket. A rövid ideig tartó relaxációs idő során az idegsejtek képesek regenerálódni, ezért egy kiadós délutáni szunyókálás után nemcsak kipihentebbnek és produktívabbnak érezhetjük magunkat, de valóban jobb lesz a teljesítményünk, és majdnem ugyanolyan éberen kelünk, mint ahogy azt reggel tettük – írja a mindmegette.hu.

Mennyi az ideális szundi idő?

A napközbeni pihenés nemcsak egy időskori szokás vagy lehetőség, hanem egy szükséglet, ami természetes úton segíti elő a testünkben lévő energetikai és hormonális változások hatékony megvalósulását. Az ideális délutáni szundi ("powernap") ideje 20-60 perc, ami elegendő, hogy az agy lazítson, és kevés ahhoz, hogy kótyagosan térjünk magunkhoz. De ha valaki tovább, egy-két óra hosszán át pihen, az könnyen a túlalvás kedvezőtlen hatásait tapasztalhatja magán.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek