Egészség

Nem fogod elhinni, ez történik a testeddel, ha mindig későn alszol el

K. C.

Létrehozva: 2023.10.26.

Az alvás nagyon fontos az emberi szervezetnek. A hiánya komoly, akár egészségügyi gondokat is okozhat.

Az alvás életünk létfontosságú és nélkülözhetetlen eleme. Eközben tud a szervezet regenerálódni, elménk ekkor rendszerezi a napközben szerzett új információkat. Az ébrenlét alatt megélt érzelmi hatások is részben alvás alatt kerülnek a helyükre. 

Képünk illusztráció / Fotó: Pixabay

Ezek miatt is rendkívül fontos, hogy eleget és jót aludjunk. Azzal viszonylag semmi baj nincs, hogyha alkalmanként későn fekszik le az ember, de a rendszeres előfordulása már negatívan hathat a szervezetre. A Mindmegette összegyűjtötte, mivel jár, ha rendszeresen későn alszik el valaki. 

Könnyebben megbetegszel

Úgy a gyenge energiaszint, mint ahogy a megnövekedett kortizol szint és a folyamatos stressz káros a szervezetre. Ha még mindehhez fáradtság is társul sokkal könnyebben képes az ember lebetegedni. 

Gyengül az immundrendszer

Ha gyakran előfordul, hogy későn hajtod álomra a fejedet, akkor sérülhet a fehérjevérsejteket szállító rendszer. Nem fog megfelelően működni. Ekkor a szervezet legyengül, az immunrendszer pedig nem lesz képes vagy legalábbis kevésbé lesz képes felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. 

Megnövekszik az étvágy

Az éhségérzet egész napra is kiterjedhet, mivel az ezért felelős hormonok szintje megemelkedik a szervezetben. Emiatt alakulhat ki a folytonos nassolási vágy. 

Gyorsabb öregedés

Bizony, ha az ember nem pihen eleget, a kialvatlanság miatt gyorsabban fog ráncosodni. Mindezt korra való tekintett nélkül. 

Koordinációs és koncentrációs zavar

Ha nem alszol el időben, nehezebb lehet a koncentráció napközben, ami ügyetlenkedéshez is vezethet. Ráadásul az agyi működés egyre gyengébb és gyengébb lesz. Mindezt azért, mert nincs elég idejük a sejteknek és idegeknek a regenerálódásra. 

Csökken az emlékező képesség

Tanulmányok bizonyítják, hogy a kialvatlanság a memória romlásához vezet. 

Nagyobb a kockázata a cukorbetegségnek 

Monori Kriszta dietetikus hívta fel a figyelmet a veszélyre: A késői alvás hatásaként a véráramban lévő glükózt a test kevésbé hatékonyan tudja energiává alakítani, ezáltal a glükóz felhalmozódhat a szervezetben, amely a cukorbetegséghez vezethet.

Koffein és cukorfüggősség alakulhat ki 

Sosem tettél eddig cukrot a kávédba, de most nem bírod megállni? A tested már nagyon fáradt lehet, hogy kénytelen ilyen stimulálásokon élni, hogy megtartsa az energiaszintet. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek