Betegség

Sokan nem tudják: ezt idézheti elő a napközbeni alvás

KL

Létrehozva: 2024.04.19.

Sokak számára lehet hasznos a tipp.

Egy vezető alvásszakértő arra figyelmeztetett, hogy a nappali alvás növelheti a demencia és más egészségügyi állapotok kockázatát.

A napközbeni szunditás esetében nagyobb a kockázata a neurodegeneratív betegségek kialakulásának Fotó: Pixabay

Dr. Sudhir Kumar indiai neurológus aggodalmát fejezte ki, miután a kutatások azt mutatták, hogy az éjszakai műszakban dolgozóknál nagyobb a kockázata a neurodegeneratív betegségek kialakulásának. Egy X-ről szóló posztban kijelentette: 

A nappali alvás könnyebb, mivel nincs összhangban a cirkadián órával, és ezért nem tölti be az alvás homeosztatikus funkcióját.

Hozzátette, hogy ezt a tényt számos tanulmány támasztja alá az éjszakai műszakban dolgozókkal kapcsolatban, akik hajlamosak a stresszre, az elhízásra, a kognitív hiányosságokra és a neurodegeneratív betegségek fokozott kockázatára.

Elmagyarázta a glimfatikus rendszer működését, amely a fehérjehulladékok eltávolításával döntő szerepet játszik az agy egészségének megőrzésében. Az orvos figyelmeztetett, hogy ha ez a rendszer nem működik megfelelően, akkor káros fehérjék halmozódnak fel, amelyek neurodegeneratív betegségekhez vezethetnek.

− Ezek közé tartozik: az öregedés, a rossz alvásminőség, a mozgásszegény életmód, a szív- és érrendszeri betegségek, az elhízás, az alvási apnoe (álmosság napközben), a biológiai ritmus eltérése, a depresszió. A jó alvók tovább élnek, kisebb a súlyuk, ritkábban fordulnak elő náluk pszichiátriai rendellenességek, és hosszabb ideig megőrzik az elméjük egészségét - fejtette ki Dr. Sudhir Kumar.

A Nemzeti Egészségügyi Intézet kutatásaiból kiderül, hogy azok a személyek, akik az 50-es és 60-as éveikben éjszakánként hat órát vagy annál kevesebbet aludtak, életük későbbi szakaszában könnyebben fordul náluk elő a demencia. Arra a következtetésre jutottak, hogy az összefüggés még mindig bizonytalan: ugyanis még mindig nehéz meghatározni, hogy ezek az alvásbeli változások hozzájárulnak-e a betegséghez, vagy csupán a korai tüneteket okozzák - írja a Mirror.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek