Egy orvos magyarázta el, milyen következményei lehetnek annak, ha túl keveset alszunk éjszakánként.
Az általános vélekedés szerint egy felnőtt embernek napi 8 óra alvásra van szüksége, ám ez sok esetben nem kivitelezhető: a korai kelés, vagy éppen egy stresszes élethelyzet például nagyban csökkentheti a gondtalan pihenéssel töltött órák számát. Noha akadnak olyan emberek, akik 5 vagy 6 óra alvás mellett is képesek helytállni a mindennapokban, egy szakértő nemrég felhívta rá a figyelmet, miért rendkívül káros az egészségre az, ha nem alszunk eleget.
Ha azt hiszed, hogy életben maradhatsz napi 4-5 óra alvással is, akkor jobb ha tudod, nem így van, korai halálod lesz. Tanulmányok újra és újra kimutatták, hogy az optimális alvásmennyiség hat és nyolc óra között van éjszakánként
- mondta el a doktorból lett TikTokker, Dan Friedrich, majd hozzátette:
- Ha kilenc óránál többet alszol, az is káros lehet az egészségedre, de ötnél kevesebbet aludni a legrosszabb dolog, amit csak megtehetsz. A megnövekedett halálozási kockázat, a szív- és érrendszeri betegségek, de sok más betegség is összefügg a kevés alvással.
Az évek során végzett kutatások és tanulmányok összekapcsolták az alváshiányt a neurológiai betegségek, például az Alzheimer-kór fokozott kockázatával, míg azoknál, akik rendszeresen kevesebb, mint hat órát alszanak, nagyobb a stroke, a szívbetegség, a vesebetegség és a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Egy 2022-es tanulmány szerint amerikai kutatók egy csoportja felfedezte, hogy azok az emberek, akik kevesebb, mint 4.5 órát és több mint 6.5 órát alszanak, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak kognitív hanyatlást - írja a Unilad.