Sokan követnek el hibát lefekvés előtt.
Ha valaha is elgondolkoztál azon, hogy mi a legjobb hőmérséklet az esti és a reggeli zuhanyzáshoz, és ha nem jutottál el a megoldáshoz, akkor most segítünk. Ugyanis most egy orvos tisztázta ezt a kérdést.
Azt feltételezhetnéd, hogy egy hideg zuhany lehűti a testhőmérsékletedet, egy melegebb víz pedig felmelegít – de ez egyáltalán nem így van. Dr. Karan Raj elmondta:
Ha aludni készülsz, és ha azt szeretnéd, hogy pihentető legyen az éjszakád, akkor a meleg zuhany lefekvés előtt paradox módon lehűti a testhőmérsékletedet, így jól fogsz aludni.
De miért is van ez így?
Dr. Raj elmagyarázta, hogy „alacsonyabb testhőmérsékletre van szükségünk lefekvés előtt; ez csökkenti az alvás határértéket. Ezzel ellentétes hatású a reggeli hideg zuhany, mivel ez „éberebbé tesz, mert megemeli a testhőmérsékletet”. Megjegyezte, hogy a megemelkedett testhő jót tesz „egész nap”, és bírni fogod az iramot.
A szakember kifejtette, hogy az éjszakai meleg és a reggeli hidegebb fürdés illeszkedik a cirkadián ritmusunkhoz, azaz a napi biológiai óránk működéséhez. A National Library of Medicine egyik tanulmánya szerint: „A kutatások bebizonyították, egy-két órával lefekvés előtt egy meleg fürdő vagy zuhany segíthet ellazulni és gyorsabban elaludni. Hogy miért? Segít csökkenteni a testhőmérsékletedet, ami a cirkadián alvásjelzésnek tudható be”.
− Az esti korai zuhanyzás esélyt ad a szervezetednek, hogy lehűljön, és még az alvást is beindíthatja. Számos tanulmány kimutatta, hogy a test felmelegítése a fürdéssel segíthet az alvás kiváltásában, ha van elég idő utána, hogy lehűljön. Bár a kutatások nagy része a fürdőkre összpontosított, egy 20 perces zuhanyozásnak is hasonló hatása van − idézi a Mirror Shelby Harris New York-i alváskutató szavait.