Vége a bárányok számolásának, itt a megoldás!
Felejtse el a nyugtató zenét és a sötétítő függönyöket a jobb alvás eléréséért. A szakértők szerint ugyanis van egy egyszerűbb trükk, amely megváltoztathatja a dolgokat.
Kiderült, hogy a titkos fegyver a testmozgás, amelynek számos tanulmány szerint jótékony hatása van a nyugodt pihenésre. Ezek közé tartozik egy tavalyi kutatás is, amely a fittséget a mélyebb „NREM” alvás döntő tényezőjeként jelölte meg, mielőtt az álomszerű „REM” szakaszba lépnénk.
Lehet, hogy technikainak hangzik, de az NREM és a REM csak két szakasz abból az ötből, amelyeken a testünk az alvás során végigmegy. Az NREM jellemzően az éjszaka korai szakaszát uralja, lehetővé téve testünk számára, hogy ellazuljon és megfiatalodjon. A REM-időszakban az elménk beindul, és az álmok - különösen az erőteljes vágyak, amelyekben befolyásolhatjuk a cselekményt - életre kelnek.
A rendszeres testmozgás összefüggésbe hozható a nagyobb érzelmi jóléttel, és már egyetlen fizikai aktivitás is emelheti a hangulatot. Másrészt a rossz alvás összefüggésbe hozható a hangulatzavarokkal és az érzelmi diszregulációval, valamint a szorongással és a depresszióval
- írták a Nature tanulmány szerzői.
Ha az órákig tartó mozgás gondolata elriaszt az edzéstől, ne ess pánikba. Korábbi kutatások szerint „azok a felnőttek, akik naponta legalább 30 percet mozogtak, átlagosan 15 perccel tovább aludtak, mint azok, akik nem mozogtak”. Az ilyen minimális fittség is képes csökkenteni az olyan rendellenességek súlyosságát, mint az álmatlanság és az alvási apnoe, amelyek jelentősen befolyásolják a mindennapi életet.
Hasonlóan Rosey Davidson, a Just Chill Baby Sleep vezető alvási tanácsadója korábban azt tanácsolta, hogy bármilyen testmozgás „ésszerű keretek között” javíthatja a pihenésedet.
– A rendszeres testmozgás segít szabályozni a szervezet belső óráját - a cirkadián ritmust -, amely az alvás-ébrenlét ciklust szabályozza. A testmozgás csökkentheti a kortizolszintet (a stresszhormonunkat) és endorfinokat szabadíthat fel, amelyek természetes hangulatjavítók. Mindkettő hozzájárul a jobb alváshoz... - idézi a Mirror a szakértő szavait.