Életünk körülbelül egyharmadát töltjük alvással, emiatt fontos a minősége. Dr. Hermánné Fogarassy Éva alvásterapeuta elmondta, hogy mi a legjobb időszak a szervezünk számára a pihenésre, és mire kell figyelni, hogy jó éjszakánk legyen.
Óraátállítás
Napokon belül egy órával vissza, hajnali háromról, két órára állítjuk a ketyegőket, ezt azonban sok ember nehezen viseli, mivel ilyenkor felborul a belső és külső óra közötti összhang. Az őszi átállást könnyebben vesszük, ugyanis egy órával többet alhatunk, azonban a többi nap nehéz lehet. Fontos, hogy mindig törekedjünk arra, hogy a megszokott időben feküdjünk le és keljünk fel. Az alvás másfél órás ciklusokban ismétlődik, így érdemes ezzel számolni. Lefekvés előtt számoljuk ki a ciklusok időtartamát, és reggel az utolsó ciklus végére állítsuk az ébresztőt. Tehát, ha hat órakor kelnénk, de a ciklus vége fél 6-ra esik, akkor vagy fél hatkor keljünk fel, vagy várjuk meg a következő másfél óra végét.
Korán fekvő – korán kelő
Azoknak az embereknek jobb az idegrendszere, illetve az egészsége, akik korán fekszenek le és korán is kelnek fel, mint az éjjeli baglyoknak, mivel az utóbbi csoportba tartozó embereknél felborul a természetes ritmus. Az éjszakai munkát végző embereknek az egészsége rosszabb, az élethosszuk pedig rövidebb, mint azoknak, akik nappal végzik a munkájukat.
Gyermekek alvása
Külföldi vizsgálatok is igazolják, hogy sokkal jobb, ha a gyerekeknek – főleg a felső tagozatosok, gimnazisták – inkább kilenc órakor csengetnek be az iskolába. A kamaszok a hormonok változása miatt már úgy álmosodnak el, mint egy felnőtt, tehát két órával később, de annyi az alvásigényük, mint egy gyereknek. A legjobb, ha 10-től 7-ig alszanak, így kellőképpen kipihenhetik magukat, ez pedig hozzájárul az egészséges fejlődésükhöz. Arra azonban figyeljünk, hogy vasárnap már ne hagyjuk, hogy délig aludjanak a kamaszok, ha azt szeretnénk, hogy a hétfő reggel könnyebben induljon. A hét utolsó napján a hétköznapi ébresztőhöz képest hagyjuk őket egy alvásciklussal, azaz másfél órával tovább aludni, így könnyebben ráhangolódnak a sulis kelésre.
Fontos a hálószoba
Mindig az anyatermészethez érdemes igazítanunk az alvásunkat, hiszen az éjszaka folyamán tudunk a legjobban pihenni. A szervezet számára az a legjobb, ha vaksötét uralkodik a hálószobában, távolítsunk el minden olyan eszközt a szobából, amely fényt bocsát ki. Ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor használhatunk szemmaszkot is. A sötétség mellett figyeljünk arra is, főleg a fűtési szezonba, hogy 16–19 foknál ne legyen több a szobában, mi- vel ez az ideális hőmérséklet az alváshoz. Az ágy minősége is hatással lehet a pihenés minőségére. Azonban, ha mindent kipróbáltunk és megtettünk a nyugodt éjszakáért, de nem értünk el eredményt, akkor mindenképp érdemes szakértőhöz fordulni, mivel akár személyes problémáink is felelősek lehetnek a kialvatlanságért.
Azok az emberek, akik későn fekszenek le, és későn kelnek, úgynevezett jatlagtől szenvednek. Ez legtöbbször azoknál fordul elő, akik egy hosszú repülőút után egy másik időzónában találják magukat, a kiindulási ponthoz képest pedig eltolódnak a nappalok és az éjszakák. Ilyenkor a szervezetünk még nincs hozzászokva a nappalok és éjszakák váltakozásához, ezért későn fekszenek le. Hasonló a helyzet azoknál is, akik csak a késő éjszakai órákban tudnak ágyba bújni, ezzel szemben viszont akár délig is alszanak. Ezen azonban könnyen segíthetünk. Fontos, hogy alkonyatkor kezdjünk ráhangolódni a közelgő lefekvésre úgy, hogy csökkentjük a fényt, és ne foglalkozzunk olyan dolgokkal, amelyek éberen tartja az agyunkat. Kapcsoljuk ki a tévét, és csináljunk hangulatvilágítást. Olvassunk olyan könyvet, amely inkább szépirodalmi, a tudományosok helyett. Ha mégis laptopon vagy telefonon néznénk meg valamit, akkor feltétlenül használjuk egy letölthető kékfényszűrő applikációt.