Aktuális

Karambolozott? Fotózza le az autóját!

Bors

Létrehozva: 2018.11.09.

Hiába vagyunk óvatosak, bárkivel megtörténhet, hogy közlekedési baleset részese lesz. Mit kell tennünk ilyenkor?

Karambolozott? Fotózza le az autóját!

Elég az autóban egy félrepillantás vagy egy kései fékezés, és bumm, már meg is van a baj. Hogy mit kell tenni a csattanás után, zavarba ejtő kérdés lehet, főképp, ha sokk hatása alatt kell cselekedni. Így járt a napokban Budapesten, a zsúfolt, forgalmas Hungária körúton fiatal olvasónk is. – A piros lámpánál egyszer csak feltűnt mögöttem egy autó. Nagyon gyorsan jött, már nem volt mit tenni, csak a csattanást hallottam és a lökést éreztem. Hirtelen fogalmam sem volt, mit tegyek, csak néztünk egymásra a tükörből. Első gondolatom a felelősség kérdése volt, a második pedig a forgalom. Személyi sérülés nem volt – mondta a tíz éve vezető sofőr. Lássuk csak, hogyan járjunk el szabályosan ilyen helyzetben úgy, hogy később se tudjon a kár­okozó szépíteni a szituáción, hogy mentse az irháját. 

Elő a mellényt!

A KRESZ szerint minden autó kötelező kelléke az elsősegélyláda és az elakadásjelző. A láthatósági mellény viszont ajánlott. – Az első alapszabály, hogy a gépkocsikkal ne hagyjuk el az ütközés következtében kialakult végállapotot. Még akkor sem, ha a másik fél erre próbál ösztökélni minket, vagy a forgalom miatt ez lenne kívánatos. Az okostelefonok világában mindenképpen fotóval és videofelvétellel rögzítsük a gépkocsik állását és csak ezután álljunk félre. Baleseti felelősségi vita esetén azonban akkor se, mindenképpen várjuk meg a rendőröket – mondta el a Borsnak dr. Újvári Zoltán biztosítási szakjogász.

A háromszög és a vészvillogó

Lakott területen belül nem kötelező az elakadásjelző háromszög használata, de ajánlott. Kapcsoljuk be a vészvillogót is. 

Vannak sérültek?

Mérjük fel szorul-e bárki azonnali segítségnyújtásra. Amennyiben igen, a 112-n kell bejelentést tenni, innen értesítik a rendőröket és a mentőket. – Sajnos bármennyire is körültekintő a sofőr, épp a ráfutásos baleset az, amivel nem lehet mit kezdeni, az elszenvedő semmit sem tehet, hogy elkerülje. Ugyanakkor a közlekedésre általában igaz, hogy inkább az autó törjön, mint hogy ember sérüljön, ezt kell figyelembe venni – mondta lapunknak Dobrocsi Endre közlekedés-biztonsági szakértő. – Persze itt is van kivétel, de ilyen esetben mindig a hátsó autó a hibás, a biztosító is ennek megfelelően jár el – magyarázta.

Bors-tipp

Mindenképpen kérjük el a másik fél telefonszámát, és a helyszínen csörgessük meg, hogy valóban élő szám-e.

Kék-sárga baleseti bejelentő kitöltése

Ha a balesetet követő pillanatokban sikerül, akkor gyűjtsük be a szemtanúk nevét, címét és telefonszámát, amelyeket a baleseti bejelentő 5. számú rovatában rögzítsünk. – A későbbi gördülékenyebb kárrendezés érdekében nézzünk körül, hogy más vagyontárgyunkban (telefon, ruházat) keletkezett-e kár. Amennyiben igen, akkor ezt a baleseti bejelentő 4. számú rovatába írjuk. Iparkodjunk higgadtan és átgondoltan lerajzolni a baleseti szituációt a 13. számú rovatba és kellő pontossággal megjelölni a közlekedési manővereket a 12. számú pontban – magyarázta dr. Újvári Zoltán. Betétlapnak is mondott bejelentőt bármely biztosítónál kérhetünk, de az internetről is letölthetjük.

Szemle után jöhet a szerelő

Ha nincs szerencsénk, rendőrt kell hívni a helyszínre, hogy megállapítsa, ki a vétkes. Ez szabálysértési eljárást von maga után. A közlekedés-biztonsági szakértő szerint nem érdemes rögtön szerelőhöz fordulni, azt jobb a biztosító szemléje után megtenni. A baleseti bejelentőlappal a károsultnak és a károkozónak is utóbbi biztosítójánál kell jelentkeznie. A vétkesnek 5 nap áll a rendelkezésére.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek