Ha azt hinné, hogy az idei Oscar-díjátadón elkövetett baki volt a legkínosabb pillanat, ami hírességek és közszereplők hibájából történt, nagyot téved. Sok-sok kínos vicc, névtévesztés és udvariatlanság már korábban is beírta magát a történelembe.
Taylor felsült a gálán
Az Oscar mellett a Golden Globe díjátadó a legfontosabb hollywoodi esemény, amely jóval kötetlenebb hangulatú: itt ugyanis a vidám asztaltársaságokba rendeződő sztárok nyakló nélkül fogyaszthatnak alkoholt a műsor közben is. Több sem kellett 2001-ben az akkor 69 éves Elizabeth Taylornak, aki meglehetősen részegen ment fel a színpadra, hogy bejelentse a legjobb filmdráma kategória győztesét. Bár Taylor fel tudta olvasni a nyertes nevét (a Gladiátor című film nyert), azonban zavarosan, kásásan beszélt, viccelődött, mutogatott, majd arra is figyelmeztetni kellett, hogy a kamerába nézzen.
Összecserélték a királynőket
Rossz nevet mondani nem is olyan nehéz. A 2015-ös Miss Universe szépségverseny Las Vegas-i döntőjében a műsor házigazdája, Steve Harvey komikus először Miss Kolumbiát, Ariadna Gutiérezz Arevalót hirdette ki szépségkirálynőnek. Bár a hölgy már könnyeit potyogtatva ünnepelt, és fejére került a korona is, alig fél perc múlva Harvey visszavette a szót: – Elnézést, emberek, ez az én hibám, teljes felelősséget vállalok érte, de a győztes nem Miss Kolumbia, hanem Miss Fülöp-szigetek. Meg tudom mutatni az eredményt, rosszul olvastam! – mondta Harvey, majd a kamera gyorsan a meglepett, igazi szépségkirálynőre, Pia Alonzo Wurtzbachra váltott. Így az már nem látszott a felvételen, hogy a kolumbiai versenyző miként reagált.
Asszonyom vagy őfelsége?
Számtalan, aprólékos protokollszabály van, ami Nagy-Britannia uralkodójával való érintkezést, viselkedést határozza meg. Az egyik legfontosabb kőbe vésett előírás a megszólításra vonatkozik. Amikor II. Erzsébet királynő 1993-ban Magyarországon járt, Szabad György akkori házelnök fogadta őt az Országházban. Bár a parlamenti tolmács a politikus mellett volt, őt meg sem várva Szabad György – az illemszabályokat eleve megszegve – rögtön kezet nyújtott, majd így szólt a királynőhöz: – Please Madame!, azaz Kérem, asszonyom! Csakhogy a brit uralkodóhoz hivatalosan csak ekképpen lehet szólni: -– Please Majesty!, azaz Kérem, őfelsége! II. Erzsébet jól kezelte a helyzetet, állítólag nyoma sem volt rajta sértődésnek.
Fülöp herceg otrombán viccel
Nem csak a magyar politikusok hibázhatnak, de II. Erzsébet férje sem kivétel. Fülöp herceg az évek során az elmúlt évtizedekben számos meggondolatlan megjegyzést tett nyilvános rendezvényeken. A Kínában tanuló brit diákok előtt tartott beszédében például azt mondta, ne maradjanak túl sokáig a Távol-Keleten, mert ferdeszeműen térnek haza. Amikor a királynő társaságában felkeresett egy brit katonát, aki egy északír terrorista bombájától csaknem megvakult, Fülöp jól hallhatóan odavetette: a nyakkendője kötéséből ítélve a katona szeme világából már nem sok maradhatott.
Egy alkalommal Fülöp megkérdezte egy brit katonanőtől, hogy civilként mivel kereste a kenyerét. A nő éjszakai bárpultosként dolgozott, mire a herceg következő kérdése ez volt: – Csak nem egy sztriptízbárban?
Köszöntjük, Pinochet elvtárs!
A halálból mentették meg a szovjetek 1976-ban Luis Corvalánt, a Chilei Kommunista Párt egykori főtitkárát, akit az 1973-as chilei katonai puccs után zártak koncentrációs táborba. A kormányt megdöntő Pinochet tábornok több ezer baloldali ellenzékit kínoztatott és gyilkoltatott meg, de a nemzetközi tiltakozás hatására Corvalán megmenekült, a Szovjetunió fogolycserével kiszabadította. A politikus ezután nem sokkal Magyarországon járt, ahol Sarlós István, a Hazafias Népfront elnöke fogadta. – Köszöntjük körünkben Pinochet elvtársat! – szólt hangjában forró barátsággal Sarlós, akinek szavait állítólag le sem fordították Corvalánnak. Ugyanis kevés kínosabb dolog van annál, ha valakit azzal kevernek össze, aki meg akarta öletni.