Borbás Marcsi - Borbás Marcsi

Borbás Marcsi
Születési név
Borbás Mária
Művésznév/becenév
Borbás Marcsi
Születési idő
1968. április. 29. (56 éves)
Születési hely
Bácsalmás
Horoszkóp
Bika
Magasság
170 cm
Eredeti hajszín
barna
Családi állapot
házas
Párja
Krisztics Dezső
Gyermekei
Nincs adat
Háziállat
macskák

Életrajza

Borbás Marcsi 1968. április 29-én született a Bács-Kiskun megyei Bácsalmáson, Borbás Mária néven. Gyermekéveit Madarason töltötte, itt járta ki az általános iskolát, gimnáziumi tanulmányait pedig Baján folytatta. 
Gyermekként megszületett benne az elhatározás, hogy felnőttként a fogorvosi szakmában helyezkedik majd el, ám időközben eljátszott a gondolattal, hogy inkább logopédusként segítene fejleszteni a gyermekek beszédét és kiejtését.
Gimnáziumi tanulmányai befejezése után a Pécsett működő Janus Pannonius Tudományegyetem Természettudományi Karára jelentkezett, ahol biológia–földrajz szakpáron sajátított el ismereteket, időközben pedig a bajai Eötvös József Főiskola művelődésszervező szakán végzett.  

Magánélete

Borbás Marcsit háromszor vezették oltár elé. Saját bevallása szerint az első kettőnél meggondolatlanul ugrott fejest a házasságba. Borbás Marcsi első férjéről szinte semmit nem lehet tudni, csupán annyit, hogy ő nagyon fiatal volt, a kapcsolat pedig kérészéletű.  
2001-ben hozzáment második férjéhez Albert József szegedi tanárhoz, ám ez a házasság sem tartott túl sokáig. 
2002-ben a HírTV-ben ismerkedett meg harmadik férjével, a szakmabeli Krisztics Dezsővel. A férfi PR munkatársként dolgozott, majd a későbbi években dramaturg, kreatív producer és kommunikációs tanácsadó volt a HírTV-nél. 
2003-ban rájöttek, hogy többet jelentenek egymásnak, mint egyszerű munkatársak. Hamarosan összekötötték az életüket és azóta is egy párt alkotnak, azaz Borbás Marcsi jelenlegi férje, Dezső.
Az elmúlt években kiderült, hogy egészségügyi problémák miatt Borbás Marcsi nem vállalt gyermeket.

Betegsége

Gyermekként hashártyagyulladást kapott, amelyből csak hosszas kezelés után gyógyult ki. Egy évet kellett kórházban töltenie, ez idő alatt a szülei csak ritkán tudták meglátogatni a szerény anyagi körülmények miatt. A betegség szövődményeinek következtében kis híján elvesztette a szeme világát. Szerencsére ez nem történt meg, viszont betegsége következményeként nem születhetett gyermeke.  

Szakmai pályafutása

Az egyetem elvégzése után páratlan lehetőséget kapott, felajánlották neki, egy cég belső terjesztésű lapjának főszerkesztői állását. Örömmel mondott igent és elfogadta a felkínált pozíciót, emiatt azonban végül sosem dolgozott pedagógusként.  
1994-ben jelentkezett a Magyar Televízió szerkesztő-riporter és műsorvezető képzőbe a családja biztatásának köszönhetően. Az elkövetkezendő két évben lehetőséget kapott arra, hogy a Híradóban, a Szórakoztató Stúdióban és a Napköziben gyakornokoskodjon. Mindeközben továbbra is végezte a főszerkesztői poszttal járó feladatait a kiadványnál egészen 1995-ig. 
Ekkor döntött úgy, hogy feladja addigi állását és a televíziónál kezd dolgozni bemondóként. Tette mindezt 7 éven át, amikor is 2002-ben távozott a csatornától.

Műsorai

1998-ban életében először önállóan vezetett műsort, amikor felkérték, hogy legyen a Telemázli sorsolás műsorvezetője.  
Az 1999-ben induló Játék határok nélkül című nagy sikerű nemzetközi szórakoztató vetélkedőben is láthatták a nézők, ahol Gundel Takács Gábor műsorvezetőtársa volt 3 évadon keresztül.  
Eközben a Gazdasági Szerkesztőség munkatársaként is dolgozott, szerkesztő-asszisztens és műsorvezető munkakörben.  
1997-től kezdődően egy éven át Rózsa György műsorvezetőtársaként láthatták őt a nézők a Szombat Este adásaiban. 
1999-től a Zeneszombat című műsort vezette, melynek felelős szerkesztője is volt.  

Borbás Marcsi sztáradatlap
2022-ben Borbács Marcsi avatta fel a mátészalkai Képes Géza Általános Iskola kertjét és tankonyháját
Fotó: Gazdag Mihály / Mediaworks Archív

A következő 2 évben a Naprakész- és a Főtér című magazin műsorvezetője lett, utóbbira az országjáró műsorra úgy emlékszik vissza, mint az egyik legkedvesebb munkájára. 
2002-ben csatlakozott a HírTV-hez, ahol több műsort is vezetett, többek között az Egy nap, a Családmese, a Vörös és fehér, az Arcok a liftben és a Buké című műsorban láthatták őt a nézők. 
2011 őszén visszatért a Magyar Televízió M1 csatornára. Ekkor indult a Gasztroangyal, amellyel rövidesen elképesztően nagy nézettségre tett szert, akkoriban 544 ezer nézőt ültetett le a televíziók képernyői elé.  
2013-tól Szujó Zoltán műsorvezető társa mellett vezette az Itthon vagy! és a Magyarország, szeretlek! című műsorokat. 
2020-ban visszavonult a televíziózás világából és őrségi otthonában imádott kertjét és konyhakertjét gondozza, 2022-ben megjelentette legújabb könyvét Édes békeidők II. címmel.

További műsorai

Egy nap
Telemázli
Arcok a liftben
Szombat este
Zeneszombat
Buké
Értékmentés másként
Családmese
Vörös és fehér
Gasztroangyal
Életművész
Négy szellem
Új idők, új dalai
Borbás Marcsi szakácskönyve

Szakácskönyvei

2003 - Egy nap, egy recept
2014 - A sűrűje
2015 - A sűrűje 2.
2016 - Édes békeidők. Édes-krémes művészet
2018 - Magyarország finom. Szívem csücske ország sarka. Őrség, Vendvidék, Göcsej, Balaton "mellyéke", Zselic
2019 - Magyarország finom. Vadregényes kelet
2019 - Magyarország finom. Határon túl és azon is túl – Erdély
2022 - Édes békeidők II.  

Díjai, elismerései

2017 - A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje
2018 - Budapestért díj  
2018 - Szalai Annamária-díj  
2021 - Prima díj  
2021 - Prima Primissima közönségdíj
2022 - Gundel Károly-díj